| AlEx_9074 a întrebat:

Cum aflu perimetrul unui romb cu diagonalele de 10 si 24?

Răspuns Câştigător
| Lourdes a răspuns:

Intr-un romb diagonalele sunt perpendiculare si se injumatatesc. se formeaza 4 triunghiuri dreptunghice alegi unul dintre ele si calculezi ipotenuza cu teorema lui Pitagora si ai aflat latura rombului, apoi calculezi perimetrul

http://www.mateonline.net/geometrie2.php

3 răspunsuri:
| vladteodor97 a răspuns:

Simplu, diagonalele sunt perpendiculare deci se formeaza 4 tr drept si calc ipotenuza care este egala cu radical din 10 la puterea a doua + 24 la puterea a doua

adica radical din 100+576 = radical din 676 care este egal cu 26

deci perimetrul este egal cu 26 ori 4 = 104

celelalte raspunsuri au fost eronate ( exceptie lourdes)
nu mai dat raspunsuri de dragul de a fi date

| violeta_3078 a răspuns:

10+10=20
24+24=48
20+48=68

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10+10,24+24