| PumpkinDoll a întrebat:

Cum ajung unii bucatari chefi dupa 3-4 ani?
Nu prea stiu multe despre domeniul asta,dar ma uit la emisiuni culinare si vad chefi bucatari,care totusi nu se descurca. Daca deja esti chef,n-ar trebui sa fi "as" in bucatarie? Sa sti ce sa faci,cum sa faci, cat sa faci? De ce tipul asta nu s-a descurcat avand in vedere ca e chef?

https://www.youtube.com/watch?v=VbzTQrCla1M

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E un numar scazut de bucatari care le place sa faca mancare, multi oameni abia rezista sa stea o ora sa invarta in cratita si cand termina o arunca in frigider. Ii numeste chef ca sa mai promoveze o anumita imagine buna din domeniul culinar sa nu se piarda traditia.

| Bondarel99 a răspuns:

Esti chef in bucataria respectiva. Foarte multi romani se duc in strainatate sa lucreze in bucatarie, la spalat vase, apoi incep sa gateasca, avanseaza si dupa 2-3 ani pot ajunge chefi. Nu e greu, trebuie doar sa inveti mult si sa dai tot ce e mai bun din tine. E bucatarie, nu fizica cuantica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca iti da careva oficial titulatura de chef. Asa ca si eu pot fi chef, ca la pranz mi au iesit bine snitelele

| GirlOnline81 a răspuns:

Atata timp cat nu intelegi ca e o diferenta imensa intre a fi chef si a-ti dori sa devii unul, n-ai cum sa pricepi de ce tipul asta nu s-a descurcat.

| PumpkinDoll explică (pentru GirlOnline81):

Pai explica mi tu! Te rog

| GirlOnline81 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Pentru ca un chef de linie este doar un bucatar care se ocupa cu o anumita zona de productie intr-un restaurant.

| PumpkinDoll explică (pentru GirlOnline81):

Adica? Dezvolta, chiar nu inteleaga(nu fac misto)

| DoarBogdan a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Cred ca nici el nu intelege.
Oricum, in primul rand nu te mai uita la o asa emisiune. Mai ales la tv, nu este ceva serios. Este doar e emisiune pentru show, care nu promoveaza nici un chef.
Cei ce nu se descurca nu sunt chefi simplu. Acum acest termen a deviat total. Peste tot auzi numai acest cuvant. In realitate un chef adevarat este cineva care reuseste in domeniul sau culinar prin autenticitatea si priceperea sa. Stie aproape totul despre alimente, stie sa le combine extrem de bine si poate sa creeze proprile sale retete. Ca asa... oricine poate urma o reteta si sa ii adauge ceva in plus. Acela este un chef? Nu. In Romania mai ales nu o sa vezi multi chefi straluciti. Stiu ca era un fel de organizatie a lor si erau in numar foarte mic in toata lumea reprezentati de o medalie, cei mai inventivi chefi. Dar nu stiu asa multe detalii despre asta.
Plus ca nu se rezuma totul la a prepara ceva. Conteaza si atitudinea, prestatia si igiena.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Adică un chef de linie este specializat in prepararea anumitor produse alimentare ( fie peste, sosuri, produse de patiserie, etc).