| tibimania a întrebat:

Cum ar fi al treilea razboi mondial daca ar incepe?(cine il declanseaza,cum se termina,cine castiga, Romania ce ar face etc.)

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

O întrebare cel puţin cretină.
Nici Pithia şi nici Mafalda nu ar şti să răspundă.
Am zis cretină pentru că după un eventual acest război nu ar avea nimeni de cîştigat şi poate nici nu va mai exista viaţă pe pămînt în următorii 50.000 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi nasol, bă. Ar fi doar aviaţie, bombardamente şi rachete nucleare. E cam greu de zis cine l-ar putea declanşa, pentru asta ar fi nevoie de o ţară care de câţiva ani să concentreze foarte bine toate resursele, să aibă o armată puternică şi foarte numeroasă, etc. Momentan nu văd aşa ceva prin nicio ţară. " Puterile ", aşa-zisele mari temeri ale umanităţii din ziua de azi, respectiv Rusia şi SUA se pupă în fund reciproc de vreo câţiva ani, mai pe ascuns sau mai pe faţă. Cu democraţie din asta puierile şi capitalism cât încape, iar nu vor fi probleme de război prea curând, naţionalismul fiind singura oportunitate către război.

Ar fi o variantă mai fantezistă... multe ţări " mici ", membre UE, printre care şi România, au fost distruse de această organizaţie din care fac parte. O revoltă din partea acestora, ar putea genera un război, dar mai mult pe plan continental.

Cum se va termina un al treilea război mondial? Simplu. Se va termina cu una dintre tabere câştigând, iar cealaltă pierzând, urmând ca în anii imediat următori, cei câştigători să aibă grijă să-i scoată pe cei învinşi drept nişte criminali, nişte oameni răi despre care nu trebuie să vorbim niciodată de bine, etc. Ca şi cum tabăra învingătoare n-ar fi cauzat la fel de multe daune şi omoruri ca şi cea învinsă.

Ce ar face România? Ar fi ocupată imediat din toate părţile/ar fi neutră/ar fi rasă definitiv de pe hartă în urma unor contracte semnate de puterile principale ale acelui război.

Am delirat puţin în acest răspuns. laughing

| Gabriela_Siminutza_1997 a răspuns:

Doamne nu o sa castige nimeni o sa moara toata lumea laughing

| missABCD a răspuns:

Eu cred ca cel de-al treilea razboi mondial va fi intre China Si RuSIA... XD.
chinejii find multi la numar, neavind teritoriu ar tinde spre ceea ca sa domine pamunturile Asiatice ale Rusiei... ar fi foarte bine daca Romania ar ramane neutra.happy " cam asa imi imaginez eu"