| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea intelege informatica mai bine? pentru ca nu inteleg deloc...[ma refer la limbajul de programare c++]

1 răspuns:
| xibalba a răspuns:

Daca esti la partea teoretica nu te astepta sa intelegi mare lucru. Asteapta sa incepi practica, pe calculator si o sa vezi ca este chiar simplu totul. Invata regulile de sintaxa din C++, structurile do... while, if, while..., for. si asa mai departe, si daca le stii, o sa vezi ca scrierea algoritmilor in limbaj de programare nu e chiar asa imposibila precum pare. Daca nu intelegi de la profesor, aprofundeaza acasa, intreba`ti colegii sau cumpara`ti un manual care sa explice totul pas cu pas(poate gasesti ceva si la biblioteca centrala din orasul tau). Bafta!