| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa o fac pe mama sa stea mai mult pe acasa? acum 7 ani i-a murit mama si acum a apucato dorul de ea...si pleaca dimineata si vine seara de acasa.nu mai face nimic.nici la servici nu se mai duce:@. mancare curatenie fac eu si cu tata.mentionez ca am si o sora mai mica(2 ani). maicamea are un comportament ciudat plange non stop eu una nu suport ma enervez repede si face si anumite gesturi prostesti.cum sa o fac sa isi revina? isi va mai reveni? cat de repede? ce pastile exista ca eu una mor de draci cand o vad.nu imi spuneti "incercati sa comunicati cu ea" ca nu merge se apuca de bocit si te i-a cu niste texte si povestiri de ti se scoala parul pe manastraight face :-W

Răspuns Câştigător
| vallericka a răspuns:

Explica-i ca asa s-a intamplat ca nu mai e mama ei. dar va are pe voi si mai ales ca are copil mik sigur ca mai mare bukurie nu-i. voi sunteti singurul ei sprijin. ar fi mai bine sa o konsolati si sai spuneti ca viata continuie cu bune, cu rele asa e viata ce sa-i faci si ca nu-i sfirsitul lumii! dar ea nu trebuie atit sa dispere ca-ci e tinara inca! ok bafta si succese in continuarehappyhappybig grin:*smugsmug:devilhappysmug:devilhappy

4 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Intelege`o. Explica`i ca o intelegi, dar ea exagereaza. Spune-i ca iti faci grijii pentru ea si nu este deloc bine ce face. Faptele ei au urmari asupra voastra, cei din familie. Sustine`o si fii alaturi. Spune-i sa vada realitatea, deschidei chii. Si mama mea si-a pierd mama acum 5 ani in urma si recunosc ca bunica a fost cea mai buna persoana intalnita. Ii este dor, tuturor ne este dor de o persoana perduta dar asta nu ne face sa ne orim, sa renuntam.
Explica`i ca si ea se va duce, si tu si cu totii la un moment dat!

| Ea12345 a răspuns:

E greu sa ai grija de o casa, de o sora mai mica, si sa-ti vezi zilnic mama ca pur si simplu...nu-i pasa!
Cel mai bine e sa pui piciorul in prag.Nu e nici prima, nici ultima persoana care si-a pierdut mama. Dupa 7 ani ar trebui sa-si revina, are o familie si niste copii de crescut!
Acest comportanment depresiv poate fi insa mai grav, si nu prea usor de corectat. Un psiholog cred ca ar face minuni. Daca o convingi sa mearga la unul, atunci ai sanse mari sa scapi de grijile care au cazut pe umerii tai.
Succes si sper sa-ti fie bine!kiss

| laura_9178 a răspuns:

Ar fi bine sa o convigeti sa mearga la un psiholog.cred ca e singurul care o poate ajuta sa treaca peste toatea astea :-(

| Zazu a răspuns:

Am ajuns greu daca copii ii condamna pe parinti, dar nu te intrebi ce a facut-o sa ajunga in situatia asta, tatal tau se poarta frumos cu ea, voi o ajutati, sau v.ati adus aminte ca exista doar in momentul in care nu a mai facut mancare, curatenie si nu va mai da atentie? Toate astea sunt repercursiunile vietii de familie si nu a amintirii mamei moarteSi pana la urma, ce atat de greu sa faci curatenie sau curat, nu merita sa o ajutati cand trece printr. un moment greu? Are nevoie de sprijin nu de fraze genul"se apuca de bocit si vine cu faze de genul..., nu supoart ma enervez repede, mor de draci"..., dar ea, de cate ori ati enervat. o? de cate ori nu a fost langa voi vand ati avut nevoie de ea fara sa se mai enerveze, de cate ori nu a mai apucat-o dracii si a rabdat, numai ca sa va fie bine? Asta demonstreaza cat de mult va pasa de ea!