| Mihaelutsaa a întrebat:

Cum as putea sa scap de cosuri?
crying
am avut cateva si cu ceva timp dupa, mi-au iesit mult mai multecrying
plzzbig grin(bineinteles ca eu am umblat la ele si le-am stors...beach`)

Răspuns Câştigător
| Bogdana a răspuns:

Sunt mai multe metode.De exemplu: Inainte de a te culca aplica pe zonele cu cosuri pasta de dinti iar dimineata te vei clati, sau comprese cu ceai de musetel, se aplica pe toata fata comprese cu ceai de musetel, 2. Zinc
In unele cazuri, tratamentul cu zinc importriva acneei da rezultate radicale. Pentru un tratament eficient, doza necesara zilnic de zinc este de 50 mg, care se administreaza de 3 ori pe zi.

Pacientul trebuie sa isi administreze o doza de 50 mg de 3 ori pe zi timp de o luna, dupa care in functie de imbunatatirile remarcate de medicul curant doza de poate reduce la 25 mg pe zi
Sau:
3. Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

4. Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.

5. Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.

Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea.

6. Suc de codriandru si menta
O lingurita cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcuma este un alt remediu eficient in tratarea cosurilor si a punctelor negre. Aceasta pasta se aplica in fiecare seara, dupa ce in prealabil fata a fost bine curata.
Sucul de menta de foloseste asemanator cu sucul de coriandru.

7. Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.

Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes!

15 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Renunti la sucuri, zahar, dulciuri, cacao, alcool, sare si grasimi.
Nu le mai storci.

| Mihaelutsaa explică:

Hei..., am doar 14 ani nu cred ca am nevoie sa merg la un ginecolog sau sa folosesc acele pastile...big grin
scuze in orice caz este vine mea pentru ca nu am mentionat astahappy...

| ElenaElenaPiscupescu a răspuns (pentru Mihaelutsaa):

Ginecolog?!?!?!? laughing))))))) sau dermatolog?

| Mihaelutsaa explică:

Am inceput sa folosesc clearskin, merge:d
:X

| ecristinamc a răspuns:

Te pot intreba catu ani ai?

| metonst54 a răspuns:

Clearasil

Răspuns utilizator avertizat
| ake007 a răspuns:

Consulta un medic dermatolog.Eu am facut 3 luni tratament si am fost multumita la final. Daca esti eleva, cu o adeverinta de la scoala poti sa scapi de plata consultatiei si primesti si tratamentul cu reducerewinking. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o solutie ...pe care o poti lua doar de la farmacie...se numeste zineryt.si e fff buna impotriva cosurilor...in cateva zile nu mai ai nimic... dar nu mai umbla la ele...lasa-le asa...ca o sa iti strici tenul si fata.mai bine le lasi asa.decat sa le "chinui".si sa te chinui dupa aia pe la doctor.ca ai tenul plin de bubite. .si cosuri.bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un doctor dermatolog si la unul ginecolog. te vor sfatui cel mai bine la ce sa faci in functie de gravitatea problemei mele. eu am scapat de aceasta problema cu anticonceptionale, dar nu te sfatuiesc sa te apuci sa le iei tu de capu' tau caci poti sa agravezi treaba.si inca un lucru nu le mai stoarce, abtine-te, stiu ca sunt irezistibile tongue, du-te macar la un cabinet de cosmetica sa iti curete fata fara sa ti-o infecteze. mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentul cu coaja de portocala l-am aflat si eu de putin timp si chiar merge, desi simti ca te "inteapa" putin rezultatul se vede.
Cineva pe aici zicea ca a luat de la farmacie Zineryt si ca a funcionat ...Lam folosit si eu si nu prea a avut rezultate grozave.
Oricum cel mai bine e sa nu le mai chinui si sa incerci cu chestii naturiste.La farmaciile naturiste se gaseste o chestie numita "Aknesol" am folosit o si e destul de buna asa ca daca gasesti asa ceva prin farmacii ia o cu incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut foarte multe...si l-eam stors.Si mi-au aparut mai multe dar pentru inceput trebuie sa te abtii, nu le mai stoarce! si pune-ti portocale taiate rotund si lasale vreo 20 minute dupa care clatestete cu apa calduta... mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la medicul dermatolog. Da-te cu aloi pe fata (desfa frunza si vei observa ca are un fel de gel date cu acesta pe fata ) apoi stergete usor cu o bucata de vata imbibata in ceai de tei, coada soricelulu, fructe de padure (nu conteaza).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am folosit zineryt si chiar a mers, dar a avot efect abia peste vreo 2 -3 saptamani. Acum depinde ...mai foloseste si tratamente naturiste.Crede-ma si eu am si nu maio stiu ce sa fac sa scap de ele. CUM VAM ZIS TRATAMENTUL CU ZINERYT chiar a mers, dupa ce am terminat tratamentul nu am mai folosid pentru a evita imbatranirea pirliii! Sper sa-mi accepti sfaturile si sa le-n cerci

| nicoleta_1811 a răspuns:

Nu mai umbla la ele, si mergi la un dermatolog mai bine, o sa-ti faca un control si o sa-ti dea o reteta cu niste creme.