| Lipsa47 a întrebat:

Cum e reteta aia cu Zer, oua si zahar,? nu stiu cum sa o prepar, ajuta foarte mult la ingrasat.

Răspuns Câştigător
| Satango a răspuns:

Crema de zahar ars?
125 g de zahar se caramelizeaza la foc mic intr-un vas pentru cuptor de 2 l.

Se lasa vasul la racit.

Intre timp se amesteca 5 linguri de zahar cu 5 oua intregi, zaharul vanilinat iar apoi cu laptele.

Aceasta compozitie se toarna in vasul cu zahar caramelizat si se da la cuptor, incins in prealabil, la foc mediu, cam 40-45 de minute.

Se pune la rece si se serveste cu frisca, cu fructe sau simpla, dupa preferinta.

Sper ca te-am ajutat! happy