| ana4745 a întrebat:

Cum fac sa ma inteleg cu multa lume si sa am multi prieteni? sa fiu considerata fata de treaba

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Om de treaba esti:
daca ajuti pe cineva atunci cand poti;
daca alegi sa nu iti bati joc sau sa nu razi de ceilalti atunci cand apare ocazia;
daca esti ascultator si daca esti empatic atunci cand trebuie.
Si cel mai important, sa nu iti traiesti viata incercand sa multumesti pe toata lumea.

Nu conteaza daca esti fata sau baiat, atata timp cat alegi sa fi un om cu intentii bune si destul de calculat in general, mai devreme sau mai tarziu, oamenii vor orbita in jurul tau si fara sa vrei tu asta. Alege-ti cu grija pasiunile si prietenii, pentru ca nu tot ce faci, iti va face placere si nu toti oamenii vor avea intentii bune.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Voi folosi vorbele unui intelept (probabil cei din generatia Z vor sti la cine ma refer), el zicea asa in versurile sale:

"Prea multe glume nu sunt bune
Și nici dacă ești băgat în seamă de prea multă lume
Pune-ți întrebări dă singur răspunsuri
Stai pe... ta și menține-ți cursul"

Cu alte cuvinte cei care cauta validare si afirmare prin numarul de prieteni sunt slabi, si chiar daca ar avea multi prieteni nu toti iti sunt prieteni cu adevarat! Deci numarul aici nu conteaza!

Cum iti faci prieteni aici este alta discutie, mai ampla si mai complicata!