| Medeea_3616 a întrebat:

Cum functioneaza un microscop?

1 răspuns:
| Gabriela0206 a răspuns:

Buna!

Microscopul este un instrument optic care măreşte imaginea unui obiect observat printr-un sistem de lentile. Cel mai răspândit tip de microscop este microscopul cu lumină artificială, descoperit prin anii 1600.

Un microscop este alcatuit din urmatoarele elemente:

A. Obiectivul
Acest sistem optic este format din mai multe lentile dar, pe ansamblu, este un sistem optic convergent. El este plasat în imediata apropiere a obiectului observat la o distanta cu putin mai mare decât distanta sa focala. Microscoapele de cercetare sunt prevazute cu mai multe obiective prinse într-o montura care se poate roti. Pentru îmbunatatirea calitatii imaginii la microscoapele destinate obtinerii unor mariri foarte mari, între obiect si obiectiv se pune un strat fin de lichid (ex: ulei de cedru). Un astfel de microscop se numeste microscop cu imersie. B. Oculatorul Si ocularul este un sistem optic convergent. Atunci când este folosit pentru a furniza imagini virtuale, are o comportare asemanatoare unei lupe. Rolul de obiect îl joaca imaginea furnizata de obiectiv. Unele microscoape sunt prevazute cu oculare de schimb utilizate pentru a obtine mariri diferite. Majoritatea microscoapelor moderne au o pereche de oculare pentru a permite observarea binoculara. Unele oculare sunt prevazute cu sisteme care permit masurarea distantei între diferitele detalii ale imaginilor observate.

C. Sistem de iluminare
Sursa de lumina poate fi artificiala (lampa separata sau inclusa în microscop) sau naturala. Condensorul este un sistem optic convergent care asigura iluminarea uniforma a probei. D.Sistem de inregistrare Cea mai simpla înregistrare a imaginii se poate face cu ajutor unui aparat de fotografiat montat pe ocular. Un astfel de sistem prezinta dezavantajul ca ocularul este astfel ocupat. Pentru a evita aceasta situatie, microscoapele moderne au un sistem de divizare a fascicolului de lumina astfel încat o parte din aceasta se propaga spre ocular, iar cealalta parte este redirectionata spre un aparat de fotografiat. Marimea furnizata de un microscop optic este limitata teoretic la aproximativ 3000 de ori.

Primul microscop electronic a fost construit în 1931 de către inginerii germani Ernst Ruska şi Max Knoll.