| lovely1993 a întrebat:

Cum inveti un papagal sa vorbeasca?

3 răspunsuri:
| 3ly a răspuns:

Pai, mai intai iti trebuie mult timp.Acest timp ti-l dedici cu pasarea. vorbind mult, rar si clar, uneori desprtindu-i in silabe pentru a intelege.Nu toti papagali invata sa vorbeasca, iar daca e adult nu ai mari sanse. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de folos. Ciao

| qvalenn a răspuns:

Bunaaa!:*
Vorbesti f mult cu el...
Pt inceput il inveti doar un cuvant apoi pe parcurs mai multe... funda?

| ydod a răspuns:

Daca ai papagal nimfa sau nu neaparat:

Papagalul ninfa este foarte mic si are corzile vocale foarte mici, dar totusi il poti invata. Trebuie sa sa stai cu el cel putin 5 minute de trei ori pe zi si sa ii repeti acelasi cuvant de mai multe ori. Nu trebuie sa tipi la el sau sa te enervezi pentru ca el simte si se prea poate sa nu mai vrea sa invete niciodata sa vorbeasca. O sedinta nu trebuie sa dureze mai mult de zece minute. De obicei papagalii nu prea vorbesc in prezenta stapanului la inceput si vorbesc de unii singuri pana se obisnuiesc. Poti sa il inveti sa isi spuna numele sau sa salute sau chiar sa te intrebe de unde vii.La inceput trebuie sa il inveti cuvinte scurte si daca se poate sa il scpui si rar. Cam asta iti urez mult noroc la ore. Pa pa. Funda?