Întrebare recomandată | CultOfTheDamned a întrebat:

Cum ne pregateste scoala pentru viata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înainte, școala era cu totul altceva. Acum avem elevi și studenți mult mai inteligenți decât in generațiile anterioare (marea parte).
E irelevant sa spui ca școala te ajuta cu ceva efectiv in viață. Te ajută să ai o gândire analitică... puțin probabil.

Ar fi fost un lucru dacă învățământul românesc s-ar axa pe specializări mult mai mult, sa separe materiile de la "UMAN" sau "VOCATINAL" cu cele de la "REAL" și sa introducă examene separate pentru fiecare materie. De asemenea, se putea construi o universitate cât Oxford, care sa conțină sute de clase, speciale pentru fiecare profil/specializare (desigur, îmi imaginez și mașini zburătoare, însă decât sa investim fonduri europene și StartUp-uri in companii, firme paravan care in 5 ani de funcționare intra in insolventa...) Căci mi se pare o totala abureală pentru muzicieni și pictori sa studieze biologie, geografie sau fizică. Probabil o mică recapitulare in graba fără acumulare de informații total neinteresante și nefolositoare. Fiecare student sa aibă dulapul lui pe hol, stil american desigur, și să se ducă in legea lor la cursurile lor. Nu e mare bătaie de cap, nici pentru conducere, nici pentru așa zișii inspectori și nici pentru șefii de catedra.

Problema noastră e ca avem minți luminate dar nu știm sa exploatam. Repetam greșeli din trecut laughing

12 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Te invata sa fii loaial si suspus, exact ceea ce vor angajatorii.

| Mclaren12 a răspuns:

Scoala te invata romana si putina cultura si cam atat. Poate poate te ajuta sa-ti descoperi vocatia dar asta depinde de tine nu de scoala. Daca te pregatea de scoala, ai fi avut parte de educatie financiara, adica sa te invete cum sa folosesti banii cu cap, te-ar fi invatat ce este responsabilitatea, te-ar fi invatat cum este sa ai familie, cum sa gatesti, cum sa dai primul ajutor, cum sa folosesti aparatele de uz casnic etc. Ministerul te vrea o oaie indoctrinata care sa plateasca taxe la stat si atat. Si se foloseste de scoala pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne pregateste

| Kerre a răspuns:

Şcoala îşi propune sa aprofundeze numeroase materii precum istoria, geografia, fizică sau chimia. Toate aceste materii sunt materii care ulterior vor fi folositoare, atât pentru orientarea într-o carieră cât şi pentru imbogartirea culturii generale. Astfel, chiar dacă individul nu urmează o carieră în domeniul IT, cunoaşterea unor noţiuni de baza în progranare îl va ajuta mai departe la nivel e cultură generală.

| Nevroza a răspuns:

Pai ne pregateste cu informatii inutile, pe care oricum o sa le uiti deoarece nu le folosesti. Scoala ar trebui sa insemne, pana la liceu, educatie in sensul ala. sa stiu sa imi aleg cariera, sa imi dezvolt abilitatiile si sa imi incep un drum pe care sa il incep spre succes. Liceul deja ar trebui sa te ajute pe ce vrei tu sa faci, domeniu ales. In ziua de azi nici nu prea conteaza liceul, ci mai mult facultatea(din pacate nici asta, intr-un procentaj mic) ca oricum majoritatea pleaca in afara.

Scoala este aleasa de parinti si uite asa se distrug valorile unui copil care poate gandeste mai bine si este tinut in frau de sistemul educational, fiind o oaie.
Sistemul educational se bazeaza pe cantitate, ci nu pe calitate. nu orice copil poate fi geniu sau oricine poate fi prost. De aceea este bine sa se faca grupuri precum, sectii de muzica, pictura, chiar de mecanica daca ii plac masinile, sectii de arhitectura, sectii de constructii deoarece lumea are voie si de aceste si sigur unui copil o sa ii placa, sectii de informatica daca ii place sa se joace si sa stea pe pc... Uite asa se intreaba unii de ce generatia e asa de rea, deoarece noi am creat lumea asta si nu le oferim nimic ok.

| Basilievski a răspuns:

Scoala nu te pregateste pentru viata. Te umple cu informatie multa si inutila, ca apoi sa ai un job in care tot ce ai invatat in 12 ani de scoala nu te ajuta mai deloc.

| MaziluHDGAMMING2009 a răspuns:

Scoala nu pregateste pentru viata, informatiile de la inceput sunt elementare desigur(cititul, adunatul) dar majoritatea informatiilor sunt inutile

| vjr1979 a răspuns:

Ne invata sa gandim, asta la modul ideal. Scoala de azi e varza.

| Snak1998 a răspuns:

In Romania, scoala si liceul nu te invata nimic util. Materia e in proportie de 90% inutila, este bagata pe gat in cel mai comunist mod posibil, iar parintii nostri(majoritatea, nu zic ca toti) promoveaza acest sistem. Genul de parinti care nu te felicita ca ai 8, 9, 10 la 13 materii, ei te cearta pentru ca ai media 5 la a 14-a materie. Cu toate astea, cel mai important este sa iei bacul, "examenul maturitatii" cum spun unii. Un examen pe care il dai din aceleasi lucruri pe care le-ai bagat la cap in anii de liceu, cu toate ca sunt efectiv inutile, iar nota de la bac nu reflecta nici macar 1% din inteligenta unui om. In schimb, nota de la bac este importanta pentru facultate(ca asta e societatea in care traim...na) iar de acolo lucrurile se schimba putin, depinde de domeniu acum. Cu toate ca si acolo sunt destule magarii, dar nu mai stau acum sa deschid subiectul si despre asta. Dupa un an de facultate ma intreb deja serios daca merita, totusi o sa o termin ca
...na csf... In ziua de azi esti considerat automat "ultimul prost" daca nu ai o facultate.

| leiidinbanie6 a răspuns:

Depinde ce vrei sa zici. Nu te pregateste pentru viata efectiv, dar te ajuta sa ai o slujba decenta si sa nu fi imbecil si analfabet.

| AltarulPublic a răspuns:

Școala NU te învață nimic altceva decât.SĂ NU FIM PROȘTI!
Te învață că există informație și unde să o cauți!
Coroană?

| FoxdulinaF0x a răspuns:

Cum sa imparti unu la doi. cu placere!