| FaraNume1245 a întrebat:

Cum poți scăpa de o frică? Mai exact, frica de întuneric. Știu că sună ciudat să vezi un "munte de om" care se teme de întuneric, dar asta e. Nu dorm cu lumina aprinsă, nu mor de la puțin întuneric, dar îmi creează o stare neplăcută. Nu merge faza cu umblatul prin întuneric, în fiecare seară vin târziu acasă și merg cam 15 minute singur prin beznă. Cum aș putea învinge pe veci această frică?

5 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Te uiti la filme horror?

| MaeRii a răspuns:

Trebuie sa gasesti ce anume din ''intuneric'' iti creaza aceasta frica.Gen:ai impresia ca vezi ceva forme ciudate sau oameni, ca vine un monstru sau om si te ataca in intuneric, trebuie sa existe o neliniste ceva ce iti creeaza aceasta stare neplacuta.Totul porneste de la o gandire negativa, ai avut un incident traumatizant sau ceva de genu si ai ramas cu frica. Daca te gandesti mai bine si gasesti acea neliniste ce iti creaza o stare neplacuta, atunci poti infrunta frica.

| RainmakerX a răspuns:

Hei.
Si mie imi era frica mai demult dar mi-a trecut pe la 16 ani.

Iti sugerez ca la culcare sa nu incerci sa te ascunzi *sa te acoperi cu patura* sau ceva de genul...

Daca ti se pare ceva ciudat prin camera *precum formele obiectelor* atunci scapa de acele lucruri.
Daca ai tablouri cu persoane pe pereti atunci scapa de ele. Daca ai oglinzi puse prost *adica in asa fel incat sa bata lumina ciudat in geamuri* atunci faci la fel...

Stai asa inainte sa adormi si uita-te in jur! O sa vezi ca nu este nimic.
Daca ti se pare ceva ciudat atunci te ridici, te uiti si gata.
Dupa o sa stii ca ti s-a parut si o sa stii ce obiect are forma aceea.

Alta sugestie ar fi sa lasi un videoclip de pe yt sa mearga pana adormi sau iti poti lasa televizorul *nu conteaza*
Cu timpul nu o sa mai ai nevoie de el.

Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai?

| FaraNume1245 explică (pentru Violleta2022):

Mersi de răspuns.