| NorBy0 a întrebat:

Cum pot diferentia verbul predicativ,auxiliar, copulativ? Adica cum imi pot da seama cum sunt?

Răspuns Câştigător
| andreeaoana99 a răspuns:

Verbul predicativ formeaza predicatul verbal si in propozitie are sensul: a exista, a costa,... adica ii poti da un sinonim.( ex: Pe masa este o floare.)
Verbul auxiliar ajuta la formarea unor timpuri si moduri verbale, cum ar fi perfect compus ( a avea) : am mers.
Verbul copulativ formeaza predicatul nominal impreuna cu numele predicativ: Fata este frumoasa.

3 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Ti-am zis tot ce puteam sa-ti zic

| Máá_Al_Le_1993 a răspuns:

.

| RobiRoby2002 a răspuns:

Verbul predicativ reprezinta totalitatea verbelor.ex mananca, a scris, am citit printre care este si vb a fi.
Ex. Eu sunt in fata scolii.
Ploaia isi cerne picurii cristalini peste intreaga natura mohorata.
Iar predicatul nominal este format din vb copulativ si nume pr.
Ex Ea este frumoasa ➡este =vb copulativ
Frumoasa=nume pr.