| anonim_4396 a întrebat:

Cand un verb este copulativ? Cand auxiliar si cand predicativ?
Multumesc foarte mult!

Răspuns Câştigător
| Yuly25 a răspuns:

Iti spun eu si iti dau exemplu deci
COPULATIV = Patria noastra este frumoasa
PREDICATIV = Romania este in estul Europei
AUXILIAR = El ar fi facut o calatorie prin țară
Aceste sunt la verbul A FI sper ca te-am ajutat... Funda? Plizzz

| LoveSmiley a răspuns (pentru Yuly25):

Se vede ca esti patriot

3 răspunsuri:
| xt9000 a răspuns:

Predicativ e cel normal, eu merg afara
copulativ, e cel care intra in predicatul nominal.este cuminte
auxiliar, cand sunt 2 verbe unu langa altu cum ar fi.as merge.as este auxiliar

| SerbanMadalina1999 a răspuns:

Verbele : auxiliare - ajuta la formarea unor noi timpuri. ( am citit \ as citi. )
perdicative - formeaza singure predicate
copulative - fac parte din predicatul nominal...
PREDICATUL NOMINAL :
verb COPULATIV + nume predicativ
Sper ca te-am ajutat dar cred ca ai inteles deja, ti-am trimis raspunsul cam tarziu big grin