| Mariaanadaria3432 a întrebat:

Cum pot sa ii conving pe părinții mei sa ma lase mai mult afară? (Ei sunt foarte stricti)

Răspuns Apreciat de Editori
| Delcatty a răspuns:

Ideea e sa isi construiasca increderea in tine. Aratandu-le ca totul e bine daca te lasa, o sa te considere de baza. Asa ca fii o persoana de baza in toate privintele, chiar si in cazurile care nu au legatura cu iesitul afara.
Ai facut o promisiune? Tine-te de ea.
Ai promis ca faci un lucru? Nu te abate.
De-asemenea, o idee ar fi sa nu promiti ceva ce stii sigur ca nu poti indeplini. Tine-te departe de ceva ce te depaseste.
La fel, nu ii panica, fii disponibila cand e nevoie de tine si nu disparea ca magaru-n ceata.
Bafta.

6 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Le spui ce intenționezi să faci, fi sinceră, răspunde-le mereu la telefon și anunță-i unde stai. Dacă vrei să stai noaptea după 22 nu cred că-i bine. Eu foarte rar stau peste această oră. Mie nici nu-mi place să stau aiurea noaptea afară și nu are legătură cu faptul că orașul în care locuiesc nu e chiar liniștit.

| cristian200313 a răspuns:

Trebuie sa fii foarte sincer/a, si sa le raspunzi mereu la telefon, si sa le castigi increderea, sa le spui unde esti tu, cu cine, etc.
Sanatate.

| Andreeush a răspuns:

Și ce vârstă ai?

| zuppyby a răspuns:

In primul rand, pana la ce ora te lasa parintii "afara"? Daca te lasa cam pana la 21/22:00 e ok.
Depinde acum si ce varsta ai: daca ai sub 16 ani e normal sa fie mai stricti cu tine.

| devilshelp a răspuns:

Daca ai un prieten sau o prietena in care parintii tai au incredere poti sa le spui ca va fi si el/ea
Spune-le ca stai in apropierea blocului si tine-te de cuvant
Daca vrei sa stai dupa ora 22:00 probabil ca nimic nu ii va convinge, ramai la o ora realistica
Poti sa stai toata saptamana in casa si sa termini de invata/temele pentru luni de vinerea, asa nu pot sa iti bage scuza asta
Cand ii intrebi vorbeste-le frumos si nu te enerva si in niciun caz nu da exemple de genul "Parintii lui x-ulescu o lasa sa stea mai mult, voi de ce nu ma lasati?"

| Mariaanadaria3432 explică:

Mersii