| CreepyDarkness a întrebat:

Cum sa imi conving parintii sa ma lase mai mult afara eu stau pana la 23:00 am 16ani.

18 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Doamne fereste cum vorbesti nu inteleg de ce ai folosit expresia aia de la sfarsit.

| CreepyDarkness explică (pentru OnuOnulică):

De ce? Poate de nervi, si ce? cine nu vorbeste asa? e limbajul de zi cu zi al romanului

| OnuOnulică a răspuns (pentru CreepyDarkness):

Acum se vede ce educatie ai.
Nu ai o gandire dezvoltata.

| CreepyDarkness explică (pentru OnuOnulică):

"Dezvoltata"da ce vrei sa it-i spun ca im-i pare rau ca am injurat? ce vrei sa le explic, problema? am incercat asta de sute de ori dar nimic ....vad ca nu se poate cu frumosu

| CreepyDarkness explică (pentru OnuOnulică):

Si treaba cu edicatia nu are treaba cu parintii mei, parinti nu pot sa schimbe la copi lor prea multe cel mai imp e anturajul in care a crescut copilul cei 7ani de acasa toti ii avem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu in locul parintilor tai, te omoram in bataie.

| CreepyDarkness explică (pentru anonim_4396):

Ms pentru sfat.Azi o sa le spun parintilor mei sa ma omoare in bataie.De ce pai ca am injurat altceva nu stiu nu beau nu fumez nu ma droghez nu fur sa se multumeasca ca au asa copil. Daca ai sti in ce anturaj stau eu pe afara cred ca in prima zi te-ar corupe asa ca nu vb de la 3la2.
Si eu te-as da la orfelinat:*

| ElleAhx a răspuns:

Oricat de enervantii ar fi parintii uneori nu trebuie sa ii injuri straight face. Nu esti singurul care sta pana la 11 afara.

| Biancaalone a răspuns:

Pai un sfat pe care ti-l pot da este sa ii nfaci sa aiba mai multa incredere in tine! Incearca sa le intri pe sub piele, fi blanda si calda cu ei si siggur va prinde incredere in tine!

| CreepyDarkness explică (pentru Biancaalone):

Nu stiu ce au ei im-i spuneau povesti cum fugeau pe vremea comunismului afara din tara si ca stateau noaptea pe hotare in sate pana dimineata.Le-am spus de zilele munincipiului Turda ma lasa pana la 2-3noaptea in toata nebunia aia.Am si dormit la prieteni singuri in casa si tot asa e cu increderea.

| Elllliiii a răspuns:

Si eu tot 16 ani am...si eu tot pana la 23:00 stau.straight face futere...oh go on nu ai cum sa ii convingi

| AnaMariapet a răspuns:

Preferabil ar fi sa te tina in casa de acum pana n-or mai fi ei

| CreepyDarkness explică (pentru AnaMariapet):

Ma bucur ca gandesti asa, cred ca ai avut o copilarie "frumoasa" cel mai imp e sa it-i amintesti cum erai tu cand erai mic si fazele ce nu ti-au placut nu le pune in practica copi tai ar putea sa te urasca si ei

| AnaMariapet a răspuns (pentru CreepyDarkness):

Eu intram in casa din propria intiativa, niciodata nu mi-am jognit parintii, niciodata nu mi-au interzis anumite lucruri, pentru ca nici nu le-am cerut lucruri pe care nu mi-le-as permite la o anumita varsta. Am 17 ani si stau afara pana la 3 dimineata acum ca este vara. Dar daca imi spun sa vin in casa ca au o anumita treaba cu mine nu le intorc vorba.

| Eccelente a răspuns:

Omfg, se numeste iubire, iar tu o rasplatesti cu injuraturi.
Cine stie ce fel de oameni umbla lumea pe strada. Cine stie daca prietenii tai te-ar ispiti cu o tigara, cu un drog acolo ca tot e noapte si nu vede nimeni.
Parintii tai vor sa te protejeze, iar tu ii inujuri, bravo.

| CreepyDarkness explică (pentru Eccelente):

Sti vorba aia Iubirea cu forta se numeste viol.
Si cum ii spuneam si lor nu sunt o femeie la 12noapte singura pe strazi.Sunt un baiat de 16ani care sta cu prieteni si amici lui la 30metri de bloc.

| Eccelente a răspuns (pentru CreepyDarkness):

Daca esti asa mare baietel de ce nu iei tu singur deciziile in loc sa ne intrebi pe noi? Tu crezi ca cei de pe TPU te pot ajuta cu asa ceva? Crezi ca cineva o sa se ridice de pe scaun si o sa bata la usa ta si o sa-ti roage parintii sa te lase mai tarziu afara?
Nimeni de aici nu-ti cunoaste parintii. Nu putem sa-ti dam decat sfaturi stupide care se aplica in general, dar astea nu vor merge cu siguranta pentru ca probabil ca tu te-ai gandit la ele deja.
Poate ca ai 16 ani, dar creierul tau nu prea se adapteaza varstei. E un motiv pentru care noaptea nu se umbla pe strazi si pentru care parintii tai nu te lasa mai tarziu de 23. Stii ca la ora asta unii oameni dorm? Tu si cu prietenii tai ati putea sa-i deranjati.
Ai toata ziua de stat pe afara si tu tocmai la 23 te gasesti.
Iresponsabil, ipocrit, nerecunoscator. Haw dare you! Sa vorbesti asa de parintii tai care te cresc.
Nu esti in stare sa decizi un astfel de lucru marunt si apelezi la TPU.
Ti-am facut destula morala. Ar trebui sa vorbesti cu parintii tai sincer si deschis si sa-i intrebi de ce nu te lasa dupa ora 23 afara. Poate o sa intelegi si tu motivul. Btw, te sfatuiesc sa le spui de la inceput ca vrei doar sa intrebi si nu sa insisti sa te lase pana mai tarziu pentru ca se vor enerva si nu vor mai vrea sa discute.

P.S.: Nu stiam de vorba aia. Oricum nu are nici o legatura cu situatia de fata. Ei sunt parintii tai, nu boschetari de la coltul strazii.

| Botezatu_Alex_1999 a răspuns:

Si eu am avut cam aceeasi problema pana cam o luna in urma. Eu am 14 ani si pe mine ma lasau pana la 9 afara si i-am demostrat ca puoate avea incredere in mine si in fiecare sambata ma intorc acasa pe la 01:00 nuaptea depinde pe la cat stau si prieteni mei incearca sa comunici mai mult cu ei mai multwinking