| Andreea`:) a întrebat:

Cum pot să imi conving parinţi, ca in weekend să vină prietenul meu la mine si sa doarma peste noapte? ai mei in cunosc. Cum să fac ca sa aivă maicămea incredere in mine sa nu avem de gand sa facem ...altceva

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Tu ai 14 ani. Deja incepi sa devii o domnisorica si e normal ca parintii sa inceapa sa fie mai selectivi in ce priveste prieteniile. Daca la o varsta mai mica era ceva dragut sa vada ca te joci cu prieteni si baieti si fete, acum e altceva. Se gandeste sa nu incepi cu altele. Iti vor binele. Fii sigura de asta. Mai bine renunti la idee. Si normal ca nu au incredere in tine. Esti mica si naiva. Si nu vor sa te lase singura cu el ca nu te pot proteja si sa observe ce faci. Era altceva daca te lasa in grija unei persoane mature care sa va observe. Dar asa prietena aia a ta ei considera ca ar putea fi inconstienta. E ceva normal. Orice parinte se gandeste la ce e mai rau inainte pentru ca parintele vrea binele copilului. Sa fii tu matura la 20, 21 de ani si sa ai un prieten si esti libera sa te muti cu el, sa faci ce vrei. In masura in care nu te indepartezi de parinti. Dar acum e prea devreme pentru asa ceva. Chiar daca nu te gandesti sa faci altceva. Nu stii de unde vine un gand. Plus ca el are deja 17 ani, o varsta la care te gandesti si la altele. Nu doar la pupat si imbratisat. Ii inteleg foarte bine pe parintii tai. Fara supraveghere atenta din partea cuiva de incredere nici eu nu v-as lasa in casa pe amandoi. Eu as renunta la idee. Poti foarte bine sa vorbesti la telefon cu prietenul tau sau sa va trimiteti mesaje, poate sa vorbiti pe messenger daca are si el internet. Exista solutii. Si apoi uneori dorul de partener face bine relatiei. Astfel a doua zi se poate sa fiti mai bucurosi ca va vedeti si sa mearga mai bine.

| ionica56 a răspuns:

Punel sa dorma cu tatal taulaughing poate se imprietenesc si se cunosc mai bine! asa puteti sta pana va culcati de vorba! sau ce vreti voi!:*

| marrr a răspuns:

Pai depinde de ce varsta ai, dar daca vrei sa-l aduci acasa la tine cred ca esti marethinking
Complicata treaba. Daca parintii tai chiar n-au incredere in voi, atunci culca-l pe el in alta cameralaughing. Desi ar fi cam nasol pentru amandoi, din moment ce el ar fi la tine acasa.
Totusi, depinde de varsta ta, ca daca ai cam 16 ani e normal sa nu te lase, indiferent de incredere. Probabil ca mama ta are incredere in tine, si n-are in el. Ar fi mai bine sa il cunoasca familia ta pe prietenul tau inainte, in asa fel incat sa le demonstreze ca e baiat de incredere si n-are ganduri rele. Succes!

Abh
| Abh a răspuns:

Nu se cade sa aduci in casa baieti care sa ramana peste noapte. Nici eu nu as permite asa ceva fetelor mele.

| Lollypop a răspuns:

Hm... e cam greu sa ii convingi.Cred ca stii ca sunt cam putine sanse, pana la urma ei vor doar sa te protejeze.Incearca sa le propui sa mai vina inca o prietena ca sa dati o mini petrecere.Adica nu cu multe pregatiri, niste glume, putine prajituri si in rest stati in camera. Poate asa vei reusi sa ii convingi.Bafta!happy

| Dobitoc a răspuns:

Pai este cam greu sa-ti convingi parinti daca ei nu vor.Incearca sa-i spui ca el nu este tipul care sa se dea la tine...

| xasshleey a răspuns:

Ar trebui sa vorbiti serios pe tema asta, mai ales ca parintii nu sunt de acord ca de la varsta asta, hei, cati ani ziceai ca ai? continuam :d, sa doarma prietenul la tine, pentru ca 100% sigur se gandeste ca doriti sa faceti altceva.
Nu prea cred ca o sa existe sanse sa o convingi, doar daca ai o relatie destul de apropiata cu ea, si va spuneti totul, si nu va certati prea des. big grin
Iar daca ai tai il cunosc, ce parere au despre el? Daca e una buna, probabil ca vei reusii sa o convingi spunandu-i ca iti doresti foarte mult sa fie langa tine, bla bla, si ca trebuie sa aiba incredere in tine, ca nu veti face nimic, pentru ca nu mai esti un copil si stii care sunt riscurile.

| Andreea`:) explică:

Pai eu am 14 ani si el 17 ani... (suna cam aiurea)
pai nu avem de cand sa facem nimic
faza este ca eu l'am propus parintilor mei sa vin el la mine sa stea peste noapte ca am mei au de plecat la ceva nunta si ca sa nu fiu singura toata noaptea si i'am propus ca o sa vina si o prietena de ' a mea.