| dip4dip a întrebat:

Cum pot sa obtin,adaugand sufixe, adjective din urmatoarele cuvinte:a contesta; exceptie; nava; dinte; pamant; meridian; singur...
Ajutati-ma va rog.Este din caietul de vacanta, dar chiar nu stiu cum pot transforma aceste cuvinte in adjective.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Contestatar --exceptat -----navigator -----dintos ------pamantean, pamantiu ------antemeridian, postmeridian ------singuratic.

| fearlessss a răspuns:

Dinte= dintos
pamant=pamantesc
singur=singuratic
a constesta= contestator(aici nu sunt f sigura)
La restul nu stiu, ma mai gandesc, mai caut si daca gasesc iti spun! Bafta

| mylife415 a răspuns:

Exceptional,navist,dintos,pamantos,meridienos,sigur,contestator