| FunkPunk a întrebat:

Cum recunosc functia sintactica la verb?

Răspuns Câştigător
| louise a răspuns:

O sa-ti dau un exemplu.
Eu MERG la scoala.
merg: verb predicativ, diateza activa, conjugarea a 3a, modul indicativ timpul prezent, persoana 1, numarul singural. F s de Predicat verbal ( P.V.)
este predicat deaorece la inceput am spus verb predicativ si acum la functie o iei invers predicat verbal.

si mai este un exemplu
El ESTE FRUMOS.
uite cum se analizeaza:
este frumos : Predicat Nominal ( P.n.) esprimat prin verb copulativ. mod indicativ timp prezent, conjugarea a 4a, diateza activa +
Numele Predicativ : "frumos"

Atunci cand verbul se inlocuieste cu" exista ","se afla ","se gaseste " inseamna ca este PREDICATIV : El este la scoala. E\( exista la scoala, se afla la scoala, se gaseste la scoala, arata faptul ca el este in acel loc ) in schimb daca zici " El este frumos " NU este PREDICAT VERBAL ci este PREDICAT NOMINAL deoarece nu poti spune se gaeste frumos, se afla frumos, exista frumos. :d cand e vb de o insusire este P. N. funda?

3 răspunsuri:
| GreuMaiEsteSaGasestiUnNumeOriginal a răspuns:

Prostia unora nu inceteaza sa ma uimeasca niciodata.

| Tooooo a răspuns:

Dupa ce e el predicat verb depinde si caz adica pui intrebarile si afli succes!

| ladyi a răspuns:

E mereu predicat.