| Mimi999 a întrebat:

Ce este functia sintactica?

5 răspunsuri:
| Chauderitza a răspuns:

Buna Mimiwinking
Functia sintactica reprezinta partea de propozitie a unui cuvant dintr-o anumita propozitie. exempu:subiec, predicat, atribut...

| eugeniu001 a răspuns:

Exista 4functii sintactice de atribut, compliment, predicat si subiect

| DeddoLăvPeace a răspuns:

Functia sintactica reprezinta partea de propozitie a unui cuvant dintr-o anumita propozitie. exempu:subiec, predicat, atribut... Funda puppy dog eyes?

| Diana61619 a răspuns:

Poate fi:
-subiect(cine?, ce?);
-predicat(ce face?);
-atribut (ce fel de?);
-complement (direct-pe cine?, ce?; indirect-cu cine?, ce? despre cine?, ce?, sau circumstantial de-mod-timp-loc... mod-cum?; timp-cand?; de loc-unde?). Funda?