| Cristina_Palamaru_1972 a întrebat:

Cum sa devii un adolescent erudit in zilele noastre?

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie să citești mai mult și să înveți. Cultivă-te și citește multe cărți.

| WaterDrop a răspuns:

Cand spui erudit, probabil ceri cam mult de la un adolescent.Ca sa atingi acest nivel, simplul fapt ca ai medii mari la scoala si inveti mult nu vor fi de ajuns.Ai nevoie de experiente si esecuri concrete in acele domenii din care sa poti obtine un feedback ce te va ajuta sa evoluezi si mai mult, iar acest lucru consuma ani.De asemenea nu trebuie sa percepi orice informatie ca atare ci sa ai capacitatea de a o analiza pana ajungi la o concluzie satisfacatoare pentru tine. Poti fi un adolescent care este la curent cu multe lucruri, care gandeste pe cont propriu si care are placerea de a se informa continuu, insa erudit nu.