| Me23 Tia a întrebat:

Cum sa devin populara intr-o scoala in care 2, 3 sunt ca mine? sa nu credeti ca sunt o tocilara.nu.dar in scoala la mine multi sunt "cocalari si pitipoance"iar eu nu sunt asa.eu sunt o fata genul "de gasca, dar putin fituasa". dar nu prea fituasa.eu pana la 7 ani am stat in bucuresti si acum stau in voluntari.in timpul liber ma distrez si ma simt minunat. dar la scoala. nu.am cateva prietene si acolo. dar nu prea multe. ele sunt singurele in care am incredere si care nu barfesc si sunt finute si de gasca. app eu am 14 ani.de fapt fac peste 2 luni.eu ma imbrac mto in timpul liber. dar la scoala avem uniforma si nu ma avantajeaza cu nimic.sad. uniforma este formata din bluza si hanorac sau vesta.imi plzce stilul mai glamour sau sk8.depinde de dispozitia mea.de curand m-am tuns si mie si prietenelor mele le place. dar colegilor nu.sad. ce sa fac ca sa fiu populara?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

'Daca esti bine adaptat intr-o societate bolnava, nu e un semn de sanatate.'(Krisnamurti). Cu alte cuvinte, sa fii populara intr-o scoala de 'fitosi', eu nu cred ca e un semn bun deloc... Deci, lasa. Mai bine intr-un grup mic de non-conformisti, decat intr-o turma de 'adaptati'.

26 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Of draga mea. popularitatea se dobandeste, nu castigawinking.crezi ca daca te`ai tuns tu nu stiu cum, vei avea mai multa faimabatting eyelashes?
eu nu credhee hee tongue
incearca sa fi populara altfel...invata bine la mate.sau inscrie-te la corul scolii...eu personal, niciodata n-am vrut sa fiu populara/ sa ies in evidenta prin ceva negativ, si ceva care cu siguranta trecere repede si se uita.neh.am dorit ca ceea ce fac sa ramana! sa nu se uitewinking.si.esti mucuta.14ani...
dar iti recomand din suflet, ca atunci cand vei fi in clasa a9a (cu siguranta, astepti cu nerabdarewinking!)-asa asteptam si eu.mai bine nu! ...sa nu te pripesti, si sa nu crezi ca totul e la picioarele tale, si ca.tot ce zboara se manancawinking.
NU! ai grija. vor fi multe tentatii... sfatul meu este ~sa stai in banca ta~ si sa-ti vezi de lectiile tale. nu incerca sa fi populara prin liceu, sau stiu eu ce.fiindca vei fi un timp o luna, 2, 3. dar dupa?! daca nu te tii in ton cu ei? te vor considera o fraiera.etc...sti cum se spune " cu cat esti mai sus, cand vei cadea, cu atat te vei lovi mai tare!"
Sfatul Lion : ramai nepopularawinking

| Ben. a răspuns:

Pai tu dc preferi sa te porti q glamour intr-o scoala q cocalari si pitipoance vei fi orice dar nu populara. dc vrei sa iei forma paharului trebuie sa fii apa.be water my friend! Bruce Lee.

| dEutSa_8892 a răspuns:

Popularitatea e ca si vantul; te ridica sus, dar nu te mentine la inaltime! [ Felicite Lamennais ]

Incearca sa nu te faci remarcata, mai bine asa...nu trebuie sa devii ca ceilalti, ca sa fi populara...Fii Tu! nu te mai schimba, pentru ca asa arati k te schimbi dupa cum vor altii si nu este binewinking...

Be you!

Asa te vei face mai degraba remarcata, prin simplitatea ta...happy nu te mai chinui cu tehnici, tinute, metode, etc...ca sa te schimbi, pentru ca vei reusii decat a devii ca "ei"winking

Be you! happy

| AlecsLexx a răspuns:

Invata cum se scrie fitoasa si totul va veni de la sine.

| Uana_5406 a răspuns:

Nu mai incerca sa devii populara intr'o astfel de scoala. Asta inseamna ca vrei sa te cobori la nivelul 'cocalarilor si pitipoancelor'.

| bunica a răspuns:

Tie i-ti place de tine? daca da nu face nimic, trebuie sa fii tu, nu sa imiti pe altii ca sa fii populara.

| rina a răspuns:

Mda... vai de capu tau, intr-un fel...

| Me23 Tia explică:

Deci deja unii dinte voi ma cred prosta.sau cam asa vad eu.nuuu! eu sunt a doua pe clasa.si clasa mea e cea mai buna din toata scoala.si eu nu vreau sa devin ca ei ca sa devin populara.eu vreau sa le schimb lor mentalitatea.sa devina ei altfel.sa nu mai fie cocalari sau pitipoance.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce trebuie sa devi o populara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer fix asa sunt si eu.am aceeasi problema... tot 14 ani am si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut asceeasi pb si acum sunt cea mai populara din scoala le-am aratat cocalarilor si picipoancelur ca nu merita sa fie as caci lumea face misto de ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fate ca nu te intereseaza ce cred si eu m-am tuns si lor nu lea placut daca tie iti place e binewinkingwinkingsi prietenelor tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am doar 8 ani si de obicei nimeni nu ma baga in seama mai mult il baga pe fratele meu an seama si eu as uitata an urma si de obicei ancerc sa imi fac o groaza de prieteni si nu reusesc vreau sa fiu populara dar nu-s la scoala am pe toata clasa cu mine si an spatele blokului am doar 2 3 prietene dar apoi am devenit si eu populara mi-am facut perieteni maii mari decat mine si mai mici de 6ani 7ani ba chiar de 11ani si 10anibig grinbig grin e atunci am anceput sa stau toata ziua cu ei si mam distrat de minune.Eu eram gata sa ma joc sa merg afara cand ma antrebat mama, daca mi-am facut temele si eu i-am zis, ca nu, si n-am mai putut merge dar le-am facut cat de repede am putut si iacata pa, la urma tot afara am mers de atunci inainte imi place sa petrec vremea cu prieteni nu cu fratele si de atuncihappy, tot timpul mam, simtit in ce-ntrul, atentiei si mam, bucurat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai o motivatie buna pentru a fi populara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmmm, populara...este foarte misto sa fi populara si ti-o spun din propia experienta, toata lumea te admira, vrea sa iasa cu tine, esti invitata peste tot si ai impresia ca esti cea mai tare, cand ajungi populara nu vezi decat partea superficiala si ii priveste pe cei slabi ca pe niste paraziti dar crede-ma vine ziua cand, cazi de pe treapta de sus si nu e bine deloc, mai ales daca toata adolescenta ai fost populara, si vei ajunge pana si aceea care pentru tine erau slabi sa te priveasca de sus si te simti ca o ratata si sti dc cazi, pentru ca e posibil sa apara altcineva care sa le ofere mai multe oportunitati decat le-ai oferit tu, gen petreceri scumpe, intrari gratis in cluburi, vacante gratis la munte baietii frumosi in jur, crede-ma pentru ei esti populara doar pentru ceea ce ai si nu pentru ceea ce esti, asa ca sfatul: meu fii tu, fi cat poti de naturala, fa ce simtitica trebuie si o sa fi populara pentru cine merita, poteca vor fi doar 2, 3 persoane dar macar sti ca te plac cu adevarat, asta daca vrei sa imi urmezi sfatul, daca nu si vrei neaparat sa dai si tu cu capu de zid sunt cateva lucruri simple pe care poti sa le faci:1 ai incredere in tine indiferent de situatie, 2 aratale ca esti mult mai documentata decat ei in discutiile pe care le aveti, nu le arat niciodata ca te emotionezi, fi tare si stapaneste-ti emotiile in fata lor, arata-le ca nu te doboara nimic si pe cei care nu poti sa-i faci sa te placa, fa-le sa le fie frica de tine, cu astea poti ajunge populara dar crede-ma e foarte obositor sa faci asta si cand o sa iti gaseasca punctu sensibil o sa fie rau si daca ai cazut de acolo de sus habar nu ai cat de mult doare. pupici, eu sper sa iti dai seama ca sunt lucruri mai importante decat popularitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta...Eu nu iti recomand sa ai atata popularitate intr-o scoala asa cum e a ta... daca vei deveni se vor plictisi de tine si te vor barfi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga sunt pe cls a 5 a nu toti incepem de sus popularitatea e ca orice vrei tu sa fii populare cee e eu sunt si uneori m dori sa nu fiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa fi populara? iti spun sincer nu ai nevoie de mai multi prieteni... 2, 3 sunt de ajuns. si roga-te sa nu devi populara de la 14 ani laughing pana la 19 nu o sa te mai suporte nimeni, o sa ai doar prieteni profitori si falsi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii tu insuti si vei deveni incetul cu incetul pe placul tuturor dar stii ce? daca tie iti place cum t imbraci si cum te tunzi inseamna ca esti o fata tare pentru ca nu-ti pasa de ce cred cei din jurul tau dar daca unul din clasa ta un, cocalar iti spune ca arati urat nu-l lua in seama dai-i peste nas ca sa zic asa fii tu insuti si ai incredere in tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inprietenestete cu cele mai, populare fete din liceu, asa am facut si eu si iacata rezultatul am ajuns a fi populara in ma putin de o luna, bafta si tie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea nu ai tu cum sa schimbi o scoala intreagawinkingsi eu am in sc mai multe fete care nu sunt mari si sunt ft populare si intr'un fel ai dreptate pentru ca ele sunt imbracte mereu la moda si toti smekeri stau dp ele:d eu sunt rivala ca ele sunt mai multe iar acum sau impartit in 2 grupuri si eu si prietenele mele care nu-s la scoala asta nu le compatimim deloc>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Popularitatea poate fi cel mai interesant lucru din adolescenta. Eu, fara sa ma laud, am fost populara dintotdeauna pentru ca niciodata nu mi-a fost frica sa fac nimic, invat cel mai bine, sunt majoreta sefa la echipa scolii, mama mea este invatatoare la scoala la care sunt eu, si toate astea m'au facut sa fiu cunoscuta din mai multe parti. Nu a fost de la inceput asa [-x. La inceput a fost foarte greu. Totul tine de atitudine si de increderea in sine love struck... Imprieteneste'te cu ma multa lume, scapa putin de orgoliu, lasa de la tine cand te enerveaza niste amice si imprieteneste'te cu toata lumea... ( asta pentru inceput ). Si asa incet incet o sa ajungi la prieteni populari si asa mai departe. Eu nu m-am ridicat cu ajutorul,, prietenilor populari''. Am facut'o singura happy. Un sfat. Participa la concursuri pe scoala. numele tau va aparea pe afise, inscriete'te la majorete, dansuri, canto. Lucruri interesante. Fii tu insuti, imbracat'te modern, fi mereu aranjata. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heiia:*! Stiu ca pare "cool" sa fii popular, cunoscut etcetc. Realitatea e alta. Niciodata nu mi-am dorit sa ajung asa, ma intelegeam mai cu toata lumea, pana si cu cei catalogati drept "loseri", imi placea mereu sa ma bag in diverse activitati, voluntariate si sa cunosc oamenii noi. Aveam cateva prietene "de suflet" carora le multumesc din suflet ca m-au iertat pentru ce aveam sa fac. Trecand la subiect, am ajuns una dintre asa numitele "fete perfecte, dragute si mult invidiate"...peste noapte. Am inceput sa ma preocup de felul cum arat, astfel incat fiecare suvita trebuia sa fie la locul eilaughing, deoarece simteam privirile curioase cum ma scanau din cap pana in picioare. Am inceput sa observ unele defacte ale prietenelor mele, pe care mai demult nici ca le vedeam. Am inceput sa ies cu baieti mai mari si sa imi petrec pauzele cu fete, cu 1-2 ani mai mari, "de nasul meu". Am ajuns sa copiez la teste, colegii fiind fericiti sa ma ajute, eu, care cu cateva luni in urma participam la olimpiade si concursuri. Viata parea perfecta, nici ca observasem diferenta. Stii? Apoi realitatea te loveste. Cu cat esti mai sus, cu atat cazi mai tare si mai repede. Pleosc!laughing Cam asa. Am auzit din intamplare in baia fetelor barfe peste barfe, neadevaruri si lucruri injositoare la adresa mea. Imi era rusine de faptul ca se zvonesc astfel de lucruri despre mine. Atunci, pot sa zic, ca mi-am deschis ochii. Am privit in urma si mi-am dat seama ca mi-am parasit prietenii adevarati, care priveau in adancul suflteului meu, pentru altii care ma citeau dupa eticheta superficiala a tenisilor, conversilor, ma scuzati, "All Star"; dupa marca blugilor; magazinul de unde iti faci cumparaturile sau numarul de cercei care atarna de corpul tau. M-am reintors la vechile mele prietene, cele "nepopulare", stanjenita de comportamentul meu; bineinteles ca acest lucru a fost un fel de "sinucidere sociala", dar nu-mi pasa. Sunt bucuroasa ca am prieteni adevarati cu o personalitate proprie, stabila, neinfluentati de moda. Recunosc ca mi-am pastrat si din vechii prieteni, cei "tru' ", deoarece nu poti sterge o pagina din cartea vietii tale asa usor. Oricum, te sfatuiesc sa nu te lasi purtata de val si sa fii tu insati! Trenul vietii merge cu viteza mare, iar cei care cad se lovesc tare. Imi pare rau daca v-am plictisit sau daca pur si simplu credeti ca am fabulat. Din propria experienta, copii populari poarta doar o masca, aratand zambetul ala fals. Cu cat esti mai popular, cu atat mai mult nu ai voie sa gresesti, sau sa fii diferit, original. Trebuie sa te modelezi dupa placul celorlalti.
Anyway...Nu te schimba pentru altii. Popularitatea nu te va face fericita.

Bisous, Anonim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai uite eu ati dau un sfat daca vezi ca nu le place aproape nimic la tine... oricum nu-i baga in seama dar daca aratale cu adevarat ca esti fata dasteapta si la moda + frumoasawinking... oricum fi tu insusi nu-i baga pe alti in seama dar eu cred ca mai poate fi un felhappy in pauza dacae cu prietenele tale du-te in pauza si fale ochi dulci baiaetilor da ma rog eu am 11 si ma cheama Trandafir Alexandra!happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fi tu insati

| kissa4ika a răspuns:

Fate ca stii multe fii asa cum esti incepe cu cuvinte noi sa vorbesti spune-le la toti ca te-ai schimbat crede-ma ajuta, imbracate ca toti ceilalti la moda, adica fii in pas cu moda.