| Husqvarna a întrebat:

Cum sa fac ca sa nu-mi mai spuna prietenii pe numele de familie? Chiar ma enerveaza, mai ales ca eu le spun pe numele mic.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Cu problema asta ma confrunt si eu. Nu prea ai ce sa le faci. Asa s-au obisnuit, asa iti vor zice. Incercand sa-i convingi sa te strige altfel, s-ar putea sa faca, din ambitie, si mai rau. Eu unul, treptat, neavand ce face, m-am obisnuit cu apelativul asta. Slava Domnului ca mai exista oameni in oras, putini ce-i drept, care ma striga si dupa numele mic.

7 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Le spui cum preferi sa iti spuna daca nu iti respecta decizia nu le mai raspunzi bafta

| FaraNume1245 a răspuns:

Te obisnuiesti. La unele persoane numele de familie e mai usor decat prenumele.

| TURB0X a răspuns:

De ce?
E mai fain așa. Eu unul mă simt mult mai bine când cineva îmi zice pe numele de familie. Asta poate și din cauză că nu-mi place numele Silviu.

| Lands0fMancunia a răspuns:

Salut. Le spui ca preferi sa iti spuna pe numele mic si gata. Altceva nu ai ce face. Daca sunt baietasi, nu iti vor mai spune.

| Tudor292 a răspuns:

Salut! Nu e o idee buna sa le spui pe numele de familie.Și mie îmi spuneau la fel pana cand am luat atitudine. Mai clar, am inceput ușor: "nu imi mai spune pe numele de familie" (primele zile), "nu ies afara daca imi mai spui asa. oricum n-am niciun chef" (zilele următoare) si tot așa. Daca le zici pe numele de familie pot apărea conflicte. E pacat să rupi o prietenie pentru un simplu nume. Funda?

| AmaliaAlisia a răspuns:

Ignora.Asta patesc si eu. O sa se plictiseasca peste ceva timp.Nu arata slabiciune, ei asta vor.Te imbratisez

| razvicutul a răspuns:

Ai putea sa incepi sa le spui si tu pe numele de familie, si asa la un moment dat o sa inceteze.Mult noroc!