| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa fiu mai calm? Mai exact, sa imi mentin starea de calm, fara sa ma mai enervez atat de repede? A devenit deranjant de la un timp si mi se reproseaza destul de des asta.

Răspuns Câştigător
| HBK a răspuns:

Mai repede trebuie sa ai motive ca sa fii nervos! Intr-o zi, cand esti singur, incearca sa-ti aduci aminte ce te enerveaza. O insulta, o jignire, ceva care sa te scoata din sarite rau de tot. Si manifesta-te cum te manifesti tu de obicei. Tipa, urla, cearta-te, da din maini, din cap, fara nici o retinere.
Dupa aia, gandeste-te ca daca tu singur ti-ai provocat furia inseamna ca o poti controla. Nu ea te domina, ci tu pe ea. Si incearca ca data viitoare cand te vei infuria sa simti momentul in care te apuca furia si sa-ti aduci aminte ca tu o controlezi.

2 răspunsuri:
| jACKiLLdARK a răspuns:

Incearca sa practici un sport in timpul liber; ajuta foarte mult sa te exprimi, mai ales daca e un sport de genul body-buiding sau un sport de contact. big grin have a nice day!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Era bine dacă spuneai şi câţi ani ai... Stai undeva in linişte şi gândeşte-te ce nemulţumire sau îngrijorare ai. Probabil de la asta provine starea ta. Încearcă să înlături problemele, dar nu in stilul"nu ma mai gandesc la asta", fiindcă tot te gandesti. Mai degraba fa-ti un plan pe etape, adică pe termen scurt, mediu si lung, de rezolvare. Gandeste-te cine si cum te poate ajuta.
Repet, daca stiam cati ani ai, poate as fi raspuns mai la obiect sau mai pe înţeles. Dacă vrei să-mi spui mai multe, scrie-mi un mesaj. Promit că voi răspunde.
Vino pe website-ul lecturirecenzate.ro Chiar îţi vei găsi liniştea şi buna dispoziţie acolo! Pa, pa!