| MMORPG a întrebat:

Cum sa i spun mamei ca iau premiul 3, ea se astepta sa iau premiul 1... da stiu ca nu conteaza premiul conteaza media da pentru ea inseamna foarte mult si premiul... oh go on deci cum sa i spun ca am luat premiul 3 >?

5 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

"da stiu ca nu conteaza premiul conteaza media"-când spui asta înţeleg că, ai media peste 9, 50 doar că nu iei premiul întâi
Îi spui ce medie ai avut şi după îi spui şi despre diploma.

| inger02 a răspuns:

Ii explici cu calm despre situatia ta scolara. normal ca mamele vor ca noi sa fim de nota 10 si asteapta multe de la noi. cumparai un buchet de flori si spune-i ca iti pare rau daca ai dezamagit-o dar sunt si altii in clasa mult mai buni. spune-i ca tu ti ai dat silinta cat ai putut. o sa inteleaga kiss mult succes

| marialungu a răspuns:

Ii spui calm cu rabdare ca ai medie care si ca la examenul de admitere e importanta media, zi ca esti bun ca ai peste 9, ca nu poate oricine sa ajunga pana acolo, au fost 2 inaintea ta care profii iau pus 10 la ceva si iau incheiat cu o zecime sau ceva de genu sau zii scurt mama, am luat premiul 3, ce o sa ti faca?

| IceWhisper a răspuns:

Trebuie sa o faci cu calm.Sa o iei frumos si sa-i spui simplu, la obiect, ca nu ai luat ce premiu isi dorea ea, dar ca iti pare rau si ca vei munci mai mult.Probabil,pe moment, va fi dezamagita, dar va trebui sa inteleaga ca nu intotdeauna lucrurile se intampla asa cum am vrea noi.Mult succes cu mama ta!

| martoraluipuci a răspuns:

Ii spui pur si simplu..asta ar fi culmea sa iti faca capu calendar ca ai luat premiu 3.totusi,daca esti in primii 3 din clasa, e ceva.succes si bafta in continuare la invat
big grin