| SouthOfHeaven a întrebat:

Cum sa setez diafragma la o camera Canon? ( Nu conteaza modelul )... dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Din modul manual (M de pe comutator) sau cu prioritatea diafragmei (A de pe comutator) si apoi din rotita (rotitele) speciale.

1 răspuns:
| cerasela90 a răspuns:

Deschiderea diafragmei sau apertura

Aceasta este controlată direct în modul A sau Aperture Priority. Diafragma este cea stabileşte câtă lumină ajunge la senzor. Puteţi să v-o imaginaţi ca deschidere rotundă cu arie variabilă aflată în faţa senzorului. Apertura este gradul de deschidere al diafragmei şi se măsoară în număr F. Acest număr F este un raport între distanţa focală şi diamtrul efectiv al deschiderii.

Atunci când sunteţi în modul manual A, pe ecran va fi afişat numărul F. Cu cât este mai mare, cu atât diafragma este mai închisă. Cu cât F-ul este mai mic, cu atât diafragma este mai deschisă şi la senzor ajunge mai multă lumină.