| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa trec peste moartea bunicului

3 răspunsuri:
| deutSa a răspuns:

Moartea cuiva din familie este foarte grea.

Incearca sa-ti descarci sufletul fata de cineva apropiat tie, sa pastrezi in minte si in suflet doar amintirile frumoase, du`te la biserica si roga`te sa se Odihneasca In Pace!

Du`te la mormantul lui cu flori...

Aceasta etapa o s`o poti trece, dupa o perioada de timp. Si bunica mea a murit acum un an, dabea dupa cateva luni m`am resemnat, facand la fel cum ti-am scris tie mai sus!

Condoleante!

| NinaY a răspuns:

E destul de greu, stiu, dar vei reusi.
Incearca sa te gandesti la altceva, dar si asta ar fi greu.
Asadar, cam singura solutie ar fi sa te rogi "Pot totul in Hristos care ma intareste." "Voi fi cu voi pana la sfarsitul veacurilor si nu Voi lasa ca nimeni si nimic sa va ia din mana Mea." " Puneti nadejdea(increderea) in mine si eu te voi izbavi de tot."

Inafara de asta, e posibil sa te gandesti ca e ceva rau caci nu mai este pe acest pamant. Insa te inseli amarnic! Fiecare are vremea lui, cum i'a fost scrisa dinainte. Domnul era un plan cu fiecare dintre noi. Depinzand de viata pe care a trait'o, acolo va ajunge bunicul tau. Pana atunci insa, va sta intr'un loc de odihna, unde va astepta judecata.

Daca nu era credincios ( sper sa nu fie asa...), poate ca acesta era planul Domnului de a te face pe tine sa te intorci la El...
Oricum ar fi, sper ca te'am putut ajuta.

Ma voi ruga pentru tine.

Domnul sa te binecuvinteze si sa te aiba in paza!

Ai grija de tine si de ceea ce faci...
Te pup!

Deeyu; x

| andra17 a răspuns:

Pe 16 mai s-au implinit 2 ani de la moartea bunicului meu. Nu pot sa trec peste, deoarece asta ar insemna sa-l uit. Insa ma gandesc mereu la el, la momentele bune si la cele rele...cu timpul m-am resemnat.Asa a fost sa fie. Cel mai bine ar fi sa gasesti oameni care sa te inteleaga ca sa nu te mai simti singura. Aminteste-ti de el ca o persoana pe care ti-a facut placere sa o cunosti. Uneori ma gandesc ca unde e acum ii e mai bine si ca poate o sa ne reintalnim...candva. Sper sa te ajute