| MănumescAndra1999 a întrebat:

Cum să trec printr-o suferința? Pisica mea era ca un copil.M-am atasat enorm de ea ..Si din pacate a murit..Plang in fiecare zi, nici nu pot sa ma concentrez la facultate.E prea mare suferința, am iubit-o foarte foarte mult. Mi-a adus tata un alt motan dar nu pot sa ma atasez de el ma gandesc tot la pisicuța mea.
Nu mai pot.Ce sa fac?

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Plângi mai departe - e cea mai bună metodă să treci prin durere. Lasă timpul să își facă datoria, pe măsură ce trece, va scădea și suferința ta.
Și fă și ceva util - ocupă-ți timpul să ajuți pe cineva, să lucrezi efectiv sau să faci un sport de echipă. E bine să nu stai singur(ă) în astfel de perioade.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Treci printr o faza depresiva. Va trece în timp. Soluția NU este sa te atașezi din nou, asta e sigur, ci să lasi timpul să treacă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Excalibur09):

Animalele nu sunt ca si oamenii, adica pisicuta aia a ta se atasase de tine si de familia ta doar pentru ca voi ii ofereati mancare. Ea nu te iubeste emotional, pentru ca este doar un animal fara minte.
Complet eronat. Orice ființă vie are suflet iar pisicile sunt verii noștri mai îndepărtați.

Răspuns utilizator avertizat
| HadesSs a răspuns:

Cea mai buna solutie sa iti iei alt animal de companie care sa umple golul lasat...

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu mi-am pierdut cainele anul trecut. Avea 15 ani, practic am copilarit cu el si il iubeam enorm. A fost o suferinta foarte mare, ma durea la propriu. Dar a trecut, timpul le rezolva pe toate. O sa iti amintesti cu nostalgie de el dar nu o sa mai suferi dupa un timp.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Excalibur09):

Sufletul nu vine din intelgență ci din emoții. Emoțiile sexuale de exemplu au un miliard de ani vechiee, inteligența umană maximum 10 milioane. Așa că din fericire, inteligența are în suflet o pondere de 1%.
Inteligența emoțională ( gânduri logice cuplate cu emoții) cam 10% iar emoții pure care vin din adâncuri, restul până la 100%. Acesta este sufletul, duhul, cel din cauza căruia respiri de 15 ori pe minut. Think about it.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Excalibur09):

Și ți se pare că oamenii sunt invers ( înafară de cei inverși, of course)?
Și ce fac cei la care le place o aleasă fiindcă cunoaște pe Kant? Stau toată viața la taclale și doar atât?
Exact din acelaș motiv se înmulțesc și oamenii, că dacă ar fi doar după ei, cât sunt de breji cu gândirea lor ar prefera să nu îi facă că e mai comod și fără bătaie de cap.
Studiază comportament de mamifere, moime elefanți, delfini și altele și o să te miri.
Dar barza, sau pinguinii care au câte un partener pe viață, tot instinctul le spune să facă asta? Și parcă și căluțul de mare, dar nu sunt sigur. Mai caută.

| Andreeush a răspuns:

Cu timpul o să treci peste.

| Vikaa a răspuns:

Mie mi-au murit 2 la un interval scurt de timp, am plans foarte muulttt, solutia a fost sa mai adopt altele.

| Vikaa a răspuns (pentru Excalibur09):

Nimfele sunt pasari ce au sentimente, ele formeaza cuplu pe viata, pana cand moartea ii va desparti. Pisicile se ataseaza una de cealalta, chiar si de om se ataseaza.Cainele are emotii, simte cand nu ne e bine si suntem tristi, nu se despart de noi.Animalele au suflet si sunt perfect constiente de tot ceea ce li se intampla.

| Sofer a răspuns:

Doar tu poti trece peste si sa nu te mai gandesti ca s-a dus pisica.