| DoDo a întrebat:

Am prieteni care au animale de casa si mereu cand vorbesc despre ele eu imi aduc aminte de motanul meu Peticel il iubeam foarte foarte mult enorm de mult chiar daca era un motan chiar daca lumea zicea ca nu sunt bune sa le tii in casa eu il iubeam foarte mult si de fiecare data cand ma gandesc la el dar mereu sau cand se vorbeste de animale eu nu pot ma gandesc la el atunci si incep sa plang pentru. ca l-am adoptat de pe strada si eu stau la curte si a vrut sa isi salveze pisica adic iubita lui cum s-ar zice atunci avea puiuti in burta si a salvat-o pe ea dar el a murit si niciodata nu voi mai iubii o isica cum l-am iubit pe el multa lume zicea ca este urat prost furacios etc. Ce sa fac ca sa nu ma mai gandesc la el? Nu stiu acest lucru si am nevoie de ajutorul vostru.Va rog nu dati raspunsuri de genul i-ati alta pisica nu mai plange abtine-te! Nu stiu nu etc.

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna DoDo,
Din pacate, singura solutie care o vad eu pentru tine este sa lasi trecutul in spate sau macar sa incerci. Eu am avut o femela foarte dulce si prietenoasa care din pacate a murit si nu am mai putut-o salva. Mi-a parut foarte rau dupa ea, au trecut 8 ani de atunci dar eu inca ii mai tin minte mutrita ei draguta. Cu timpul, fie ca vrei fie ca nu, vei incepe sa uiti de motan. Desigur, nu il vei uita complet dar nu vei mai fi trista cand iti vei aminti de motanel pentru ca iti vei aminti doar lucrurile bune si acele momente speciale din viata voastra. Imi pare rau de acest incident.
Ai putea sa iti iei o pisica/motan abandonat pe strada (sunt asa de multe cazuri acum) si sa il cresti ca pe propriul tau motanel. O vei face in memoria lui. Desigur, nu iti zic asta ca sa il inlocuiesti. Nu. Din contra. Te va face sa iti amintesti de momentele frumoase dintre tine si motanelul tau.
Ai putea sa iti gasesti o ocupatie, sa iti omori timpul jucandu-te cu catelul sau sa faci o vizita adaposturilor de animale, sa le dai mancare cateilor sau pisicilor sarmane de acolo.
Succes si felicitari pentru sensibilitatea de care dispui. Putini oameni mai sunt asa sensibili cand e vorba de viata unui "neinsemnat" (cum gandesc unii) animal. Ceea ce nu vad ei, e sufletul patrupedului care le ofera dragostea neconditionata pe care ei ori nu o merita ori nu isi dau seama de ea. Dar asta e o alta poveste. O seara frumoasa.
Pa, pa

2 răspunsuri:
| Luurd a răspuns:

Paidaca pisica avea puii si daca unu dintre iei este baiat gandeste-te cai peticel 2winking o sa fuctioneze asta si o sa-l uiti cu timpul

| Emoti a răspuns:

Incearca sa"l uiti asta e vorba Bunicii mele "Viata trece inaintee. Uita!"