| ℓσяєภยş a întrebat:

Key Hey!
Sa incepem cu problema la care am nevoie de un raspuns :
Tata... tatal meu e foarte "crud" cu pisicutele pe care le aduc acasa pentru a le "adopta".De fiecare data el lasa poarta deschisa in special pentru a iesi afara pisicuta pe care am adoptat-o.De fiecare data cand iese cu masina afara din curte nu inchide poarta si pisicuta iese afara si sfarseste calcata de masina sad. Toate pisicile pe care le-am avut au sfarsit asa numai din cauza tatalui meu! El tot timpul mi-a zis ca lasa intentionat poarta deschisa ca sa moara orice pisica pe care o aduc din simplul motiv ca : PISICILE MANANCA PUII! M-am certat cu el pe tema aceasta si i-am zis "Daca nu mai vrei sa aduc o pisica acasa, sa mananci tu toti soarecii!". Asa i-am inchis gura si nu a mai zis nimic, nu a mai vorbit cu mine de ieri, dar nici eu nu vreau sa vorbesc prima cu el, nu ma lasa orgoliul.Acum doua ore mi-am adus o pisicuta de la o vecina(este inca micuta, persana) si o tin doar in casa de frica ca va muri calcata de masina. Tata pana seara pe la 9-10 este la munca si nu va vedea "cadoul" meu pentru el.O voi scoate o ora - 2 pe afara dar voi sta cu ea tot timpul! Nu stiu de ce tata e asa de crud, in urma cu 2 ani am avut o pisica mare, birmaneza(de vreo 3-4 ani) care a murit ARSA de un vecin din simplul motiv ca a mancat un singur pui! Dupa ce a fost arsa(pisica mai traia putin) a venit la noi acasa si cand am vazut-o mi s-a facut mila si am inceput sa plang.Nici nu am vrut sa o ating, imi era si frica de ea pentru ca nu avea jumatatate de blana(ii era arsa), un ochi ii era scos afara(yachh), schiopata, o ureche ii era taiata si avea rani pe tot corpul, cu toate astea am observat ca a fost batuta si arsa de un vecin iar dupa nici 3 ore a murit saracuta de ea, nici in ziua de azi nu stiu de care prost a fost arsa si batuta(probabil si inchisa undeva pentru ca nu a mai venit pe acasa de 1-2 saptamani, chiar nu stiu cum a scapat saracuta). Tata a jurat de atunci ca nu va mai tine vreo pisica/motan acasa si ieri cand l-am enervat asa tare(inainte de a-i zice acele vorbe "sa prinzi tu soareci de acum inainte") a zis ca daca vede o pisica care mananca pui ii va face la fel cum a patit pisica mea cea virmaneza...
Dupa aceasta povestioara as vrea sa imi spuneti ceva cu care sa-l induplec pe tata si sa ma lase sa aduc o pisicuta acasa.
Imi pare rau daca sunt greseli gramaticale si as vrea un raspuns urgent pana la ora 8-9!(atunci vine tata acasa...)
Va multumesc celor care o sa-mi raspundeti! Key Bye!

Cel mai bun raspuns >- FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Nutemaiholba a răspuns:

Spune-i tatalui tau ca daca te iubeste si tine la tine sa te lase sa pastrezi pisica. Promitei ca o s'o tii departe de pui. Succes.kiss

9 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa tii pisica numai in casa sau departe de pui. Daca nu ajunge la ei nu are cum sa ii manance. Poti sa discuti cu tatal tau si sa incercati sa gasiti solutii amandoi. Daca pisica este hranita cum trebuie si are de mancarea care ii place, nu o sa se mai duca la pui. Eu am 3 pisici, nu stau la casa, dar niciuna nu se urca pe masa sa fure mancarea, nici daca le lasi carnea in fata nu se duc la ea, deci nu cred ca s-ar obosi sa alerge dupa vreun pui.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Încearcă cu căţeluşii dacă nu-i plac pisicuţele :3

| ℓσяєภยş explică (pentru 六兆年と一夜物語):

As incerca cu catelusii, dar mie nu-mi plac, daca nu-l induplec atunci imi voi lua un catelus

| 六兆年と一夜物語 a răspuns (pentru ℓσяєภยş):

Ok, atunci baftă.

Răspuns utilizator avertizat
| ℓσяєภยş explică:

Tata a acceptat pisica cand i-am zis : "Daca ma iubesti atunci ma vei lasa sa tin o pisica, nu? Nu te teme, o voi invata sa stea departe de pui, daca asta vrei tu". Tata a zis ca daca tot vreau sa tin o pisica in casa atunci asa sa fie! Va multumesc tuturor! :*

| Yssy12 a răspuns:

Da...ce pot sa spun, mama mea a avut 9 pisici, 8 au trait maxim 1 an una a trait 8 dupa care a sarit pe balcon.Ea le ascundea de parinti fiindca nu voiau dupa cate au murit...asa ca incearca sa o tii ascunsa 2-3 saptamani, chiar si una sa nu afle tatal tau, dupa ce va vedea ca ai avut grija poate de va lasa si implora-l suprem de mult! Baftaaa!

| Ralukka a răspuns:

Spune-i tatalui tau ca daca intr-adevar te iubeste si vrea sa fi fericita sa te lase cu o pisica. Daca nu merge mai ascunde pisica inca cateva zile pana il convingi. Daca pisica mananca pui inseamna ca ii dai carne. Nu o mai invata la carne. Da-i numai pedigree de pisici. Sper ca te-am ajutat. Mult noroc cu tatal tau!