| MrsVamp a întrebat:

Cum se calculeaza 1radical din 5 +1radical din 2
(scuze ca n.am radical la tastatura) sad
fundoi + vot puppy dog eyes
...nu e o tema doar n.am inteles crying

Răspuns Câştigător
| DavidBogdan1111 a răspuns:

Nu poţi aduna cei doi radicali pentru că atunci când ai de adunat doi radicali trebuie să ai acelaşi axelaşi nr sub radical de exemplu 2radical din2 + 2radical din 2 = 4 radical din 2. Iar ca să faci de exemplu 2radical din 2 + 2 radical din 8 trebuie să faci ca sub radical în loc de 8 să fie doi şi asta o poţi face doar doar dacă îl împarti pe 8 la doi care e patru şi o să ai sub radical 2 ori 4, după care faci radical din 4 care e 2 şi o să ai 2radical din 2 pe care va trebui să îl înmulţeşti cu doiul rămas de la fracţi anterioară, 2 radical din 8, şi o să ai 4 radical din 2. Iar acum poţi să faci operaţia 2 radical din 2 + 4 radical din 2 care e 6 radical din 2. Însă dacă în loc de 2 radical din 8 am avea 2 radical din 6 nu am putea să facem operatia fiindca nu este număr la care 6 să se împartă exact şi să se poate scoate radical din el. De asemenea nu putem să îl transformăm pe 6 în 2+4 fiindcă ca să îl scoatem pe 4 de sub radical avem nevoie de înmulţire nu adunare. Cam atât şi sper că te-am ajutat

0 răspunsuri: