| Meddydeea a întrebat:

Am un exercitiu unde numarul dupa radical este diferit, adica nu sunt la fel, ca sa intelegeti va dau un exemplu:
5radical din 7- radical sin 28 + 2radical din 112
Daca numerele dupa radical sunt diferite cum se face cu ele gen 2radical din 3 + 1radical din 6
Funda!

Răspuns Câştigător
| astamikcuochisorycapruy a răspuns:

Pai nr trebuie descompune cum ar fi radical din 3 + radical din 18=radical din 3 + 2 radical din 3=3 radical din 3
1. scoti de sub radical
2. daca nu merge scos de sub radical cum ar fi 6 il lasi asa
3. daca scoti de sub radical si tot nu merge in lasi asa, pentru ca nu ia ce sa-i faci. Si mie mi-a fost greu sa intelg la inceput, dar cu cat am lucrat mai multe exerciti cu atat am inteles mai repede ex
Ce clasa esti?

1 răspuns:
| astamikcuochisorycapruy a răspuns:

Ca sa intelegi iti arat cum se fc ex de sus
5radical din 7- 2radical din 7(acesta este nr 28)+2 x4radical din 7=11radical din 7
Ai inteles?