| Bris a întrebat:

Cum se caracterizeaza clima temperat continentala pe scurt? Parca era ceva de genu` ca vara calde si iarna reci. nu stiu clar ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| bibialex97 a răspuns:

Verile sunt călduroase (temperatura medie lunară pe timp de vară fiind de 20 - 30grade Celsius)
iernile sunt aspre (temperatura medie lunară pe timp de iarnă fiin între -10 - -40 grade Celsius)
aici sunt amplitudinile termice anuale (= diferența dintre cea mai mare și cea mai mică temperatură înregistrate într-un an) cele mai mari
precipitațiile anuale sunt de aproximativ 250-500 mm
bat vânturile de nord

| Bris explică (pentru bibialex97):

As vrea sa-ti dau funda dar nu pot de ce?laughing daca nu pot ii dau celuilalt user laughing

2 răspunsuri:
| kiss21 a răspuns:

Caracterizat prin contraste termice accentuate intre vara si iarna si precipitatii neregulate. funda?