| Lowly a întrebat:

Cum se face asta? imi trebuie pe joi dimineata... ajutati-ma va rog! funda!

O butelie cu volumul 20 litri contine azot la temperatura de 25 grade celsius si presiunea de 2 atmosfere. O parte din azotul din butelie a fost consumat in sinteza amoniacului.
Presiunea din butelie a scazut la 1, 2 atmosfere si temperatura a ramas constanta. Se cere:
-calculeaza cantitatea de azot aflata initial in butelie
-volumul de amoniac obtinut masurat in conditii normale de presiune si temperatura.

ps:nu va cer sa imi rezolvati dati-mi o indicatie macar
Ms mult

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Iti du cateva indicatii, daca nu-ti iese da un mesaj
Scriem ecuatia de stare a gazelor perfecte in starea initiala:
pV = mRT/miu, de
unde scoti masa de azot: m = pVmiu/RT
miu este masa molara a N2 = 28(g/mol);
Masa molara a NH3 este 1*14 + 3*1 = 17(g/mol). Cu semnul "*" simbolizez inmultirea.
Ecuatia reactiei chimice este:
N2 + 3H2 = 2NH3
Sub formulele chimice corespunzatoare vin scrise datele urmatoare:
Sub N2
1*28 g
m g
Sub NH3
2*17 g
x g
De aici ai ca x = 2*17*m/28 (g NH3). Pe m l-ai gasit la punctul a), asa ca poti sa-l scoti pe x.
Acum, ai acolo x g NH3 ( pe x l-ai aflat inainte) la p=1, 2 atm si t = 25 grade Celsius. Din ecuatia de stare gasesti volumul de amoniac:
P1*V1 = R*T*x/17, de unde scoti V1, care este volumul de amonoiac la p1 = 1, 2 atm si t2 = 25 grade Celsius.
Pentru a gasi volumul de amoniac V2 la p2= 1 atm si t2 = 0 grade Celsius, se aplica legea generala a gazelor:
p1V1/T1 = p2V2/T2 si scoti de aici pe V2.
Ai grija la trasformarea in grade Kelvin K:
T = t + 273, 15
Eu asa m-am gandit ca s-ar face, dar nu sunt sigur. Verifica si tu si maivezi si alte pareri.

3 răspunsuri:
| Lowly explică:

Mersi voi incerca sa rezolv:*

| aladinbeci a răspuns:

Scuze, trebuia scris"Iti dau" la inceputul raspunsului.

| aladinbeci a răspuns:

Lowly, uite ce mi-a iesit mie la calcule. Urmareste paralel cu primul meu raspuns (apropo: iti multumesc pentru funda).
-pentru calculul masei de azot aflata initial in butelie:
p = 2 atm; T = 273, 15 + 25 = 298, 15 (K); V = 20 l; R = 0, 082 (l*atm/(K*mol)).
Se obtine: m = 2*20*28/(0,082*298,15) = cu aproximatie 45, 81 (g N2).
Apoi, din ecuatia reactiei chimice, avem:
x = 2*17*45,81/28 = cu aproximatie 55, 63 (g NH3).
Apoi, volumul de NH3 V1 corespunzator masei de NH3 formate in acele conditii (1, 2 atm si 298, 15 K) este:
V1 = R*T*x/(p1*miu amoniac) = 0, 082*298, 15*55,63/(1,2*17) = cu aproximatie 66, 7 (l NH3 la 1, 2 atm si 25 grade Celsius).
In sfarsit, volumul de NH3 la 1 atm si 0 grade Celsius(= 273, 15 K), este:
p1V1/T1 = p2V2/T2, sau p1V1T2 = p2V2T1, de unde
V2 = p1V1T2/p2T1 = 1, 2*66, 7*273,15/(1*298,15) = cu aproximativ 73, 32 (litri NH3 la 0 grade Celsius si 1 atm).
De fapt, ar fi trebuit sa notez parametri in conditii normale cu indicele 0 (adica p0 = 1 atm, T0 = 273, 15 K si se calcula volumul V0). Dar, ca sa nu te mai derutez cu raspunsul de ieri, le-am lasat cu indicele 2 (p2, T2, V2).
Inca o data iti spun, verifica si tu pentru ca nu am certitudinea ca e foarte corect si e mai bine sa verifici. Sper totusi ca am reusit sa te ajut.