| cosmin123456789123456789 a întrebat:

Cum se face ca in Braila sunt putine blocuri,adica sunt cartiere putine unde s-au construit blocuri:Calarasilor,Buzaului,Hipodrom,Appolo, Vidin.In Galati sunt mult mai multe zone cu blocuri iar case sunt mai putine.Eu cred ca daca in Braila se faceau blocuri peste tot si cateva parcuri in plus si se lasau doar casele istorice din zona Traian ar fi fost un oras mult mai frumos ca acum,cred ca era ceva gen Galati si arata mult mai bine, nu credeti?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Blocurile s-au construit dupa importanta economica a orasului. Importanta economica a fost mai mare in Galati pentru ca avea mai multa populatie si deci mai multa mana de lucru. Si eu cred ca daca s-ar fi sistematizat mai multe orase era mai bine. Au fost criticati comunistii ca au daramat cocioabele mizere. E adevarat ca au mai sacrificat si cate o casa sau biserica istorica dar si americanii vorbesc de "pagube colaterale". Acuma construiesc numai pentru cei bogati.

| cosmin123456789123456789 explică (pentru Salontanul):

Dar cum se face ca sunt orase cu o importanta economica mult mai slaba ca Braila si in ele s-au construit mai multe blocuri,de exemplu:Suceava,Bacau,Piatra Neamt, Focsani, Pitesti, Bistrita, Vaslui?

| Salontanul a răspuns (pentru cosmin123456789123456789):

Nu este vorba de importanta economica de acum Intre timp s-a daramat mult din industria de alta data. Este vorba de importanta economica din vremea socialismului.