| alexandradyana a întrebat:

Cum se joaca jocul dracul si culorile?
fundita+vot

Răspuns Câştigător
| Dana9715 a răspuns:

Nu stiu acum daca astea sunt reguliile corecte dar asa jucam eu in copilarie.la inceputul jocului se alege o persoana care sa fie dracul, o persoana care sa fie usa iar restul persoanelor isi aleg o culoare pe care o spun dor usii.Jocul incepe, iar dracul vine la usa bate si intreaba :,, Aveti culori?'', iar usa raspunde,, da''. atunci dracul incepe sa enumere culori si daca nimereste vreo una din cele pe care membrii jocului leau ales, atunci cel a carui culoare a nimerito dracul trebuie sa fuga de acesta. Mai intai numara cate litere are culoarea lui si atatia pasi face inaintea dracului, iar dupa ce la facut pe ultimul pas, dracul incepe sa fuga dupa el. Daca fugaritul ajunge la usa inapoi se salveaza si si ramane in joc, dar trebuie sa-si schimbe culoarea si sa i-o spuna la usa, insa ceilalti jucatori nu si-o schimba.In cazul in care dracul il prinde, il pune intr-un loc de unde nu are voie sa se miste restul jocului ne mai participand la acesta.Jocul continua pana cand dracul ii prinde pe toti si castiga insa daca dracul nu mai poate sa alerge atata si renunta restul echipei castiga. urmatorul drac este de obicei primul capturat.jocul continua astfel pana la sfarsit indiferent cine castiga. sper ca ti-am fost de folos. FUNDA?

0 răspunsuri:
Întrebări similare