| Iubesc Limonada a întrebat:

Cum stabilim un orbital atomic?

2 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

Nu prea am inteles intrebareatongue
Schema distributiei electronilor pe orbital:

1s2, 2s2, 2p6, 3s2, 3p6, 4s2, 3d10, 4p6, 5s2, 4d10, 5p6, 6s2, 4f14, 5d10, 6p7, 7s2, 5f14, 6d10.

Aceasta este ordinea in care elecronii ocupa straturile si orbitalele; vezi si tu cati elecroni are elementul tau, repartizeaza electronii dupa regula si afli raspunsul.

s - orbital sferic ocupat de maxim 2 electroni de spin opus

p - orbital de forma bilobara, ocupati de maxim 6 electroni, 2 cate 2 de spin opus ( sunt in numar de 3 -px, py, pz)

d - sunt 5 si pot fi ocupati de maxim 10 elecroni; dupa cum ai vazut din schema, isi fac aparitia la stratul 3

f - sunt in numar de 7, ocupati de maxim 14 electroni, apar in stratul 4.

Exista 3 reguli de ocupare a orbitalilor de catre electroni, dar cred ca le stii deja. Schema aceea e cea mai importanta. Succes!

| cosmy1993 a răspuns:

N orbital atomic este o funcţie matematică care descrie, cum ar fi comportamentul val de electroni, fie una sau o pereche de electroni într-un atom. [ 1 ] Această funcţie poate fi utilizată pentru a calcula probabilitatea de a găsi orice electron de un atom în orice regiune specifică în jurul nucleului atomului. Aceste funcţii pot servi ca-dimensional grafice trei dintre electron probabil o locaţie. Termenul se poate referi astfel direct la regiunea fizică definită de funcţia în care electronul este probabil să fie. [ 2 ] Mai exact, orbitali atomici sunt posibile stări cuantice ale unui electron individuale în colectarea de electroni în jurul unui singur atom, aşa cum este descris de funcţia orbital.

În ciuda analogie evidentă cu planetele care gravitează în jurul Soarelui, electronii nu pot fi descrise ca particulele solide şi atomice orbitali atât de rar, dacă vreodată, seamănă cu planeta lui eliptice o cale. O analogie mai exacte ar putea fi faptul că de o mare şi de multe ori ciudat în formă de "atmosfera" (electroni), distribuite în jurul unei planete relativ mici (nucleul atomic). Atomic orbitali descrie cu exactitate forma acestui "atmosferă" doar atunci când un singur electron este prezent într-un atom. Atunci când mai mulţi electroni se adaugă la un singur atom, electronii suplimentare tind să mai uniform umple într-un volum de spaţiu în jurul nucleului, astfel încât colectarea rezultate (numit uneori atomului "nor de electroni" [ 3 ] ) tinde spre o sferic zonă, în general, de probabilitate în cazul în care descrie atom de electroni va fi găsit.