| MiuuuxD a întrebat:

Cum stiu ca verbele pot avea valoare copulativa si valoare predicativa, cum imi dau seama care verbe le au pe ambele?

Răspuns Câştigător
| anqutsel a răspuns:

Daca esti in clasa a 5a...nu ti spun decat epntru clasa a5a ce trebuie sa stii...verbul a fi.are valoare predicativa cand potea fi inlocuit cu: a exista, a costa, a se afla.
Ex: Mama era la munca./Mama se afla la munca. deci vezi are valoare predicatica.
Valoare copulativa cand nu se poate inlocui cu: a se afla, a costa, a exista.
Ex: Fetita era silitoare. se ia verbul era silitoare, deoarece daca este verb copulativ se ia cu un nume predicativ in cazul nostru silitoare.
Uite iti si analizez:
era silitoare=predicat nominal, frmat din verbul copulativ,, a fi" la modul indicativ, timp imperfect, persoana a3a, numarul singular, forma afirmativa (forma afirmativa inseamna ca nu arata o negatie{ex de negatie: eu nu eram cuminte}[sper ca m`ai inteles]) si numele predicativ silitoare. exprimat prin adjectiv(si analizezi adjectivul)
Si acest verb,, a fi" este o exceptie pentru ca el poate vi si verb auxiliar:
Definitie: Verbul auxiliar este verbul ce ajuta la formarea timpurilor compuse sau la formarea timpurilor viitoare.
Ex:Trebuia sa fi venit. verbul auxiliar este,, fi" din structura,, sa fi venit"
Atentie!
Acest verb nu se analizeaza!
alt exemplu:Voi fi venit la ora 4.

Verbul a deveni este mereu verb copulativ.
Sper ca te-am ajutat daca mai vrei ceva legat de intrebarea asta imi trimiti un mesaj privat. Funditaabatting eyelashes?

| Andrutssaa a răspuns (pentru anqutsel):

Este corect ceea ce ai spuswinking

9 răspunsuri:
| OFetitsaRoz a răspuns:

Pai... daca au inteles d sine statator sunt predicative iar daca verbul luat singur nu are inteles atunci este copulativ de cele maimulte ori vb se gasesc cu vb la modul conunctiv si conditional...(fundita?)BAFTA

| Miruuuuu a răspuns:

Pai verbele cu valoare copulativa nu au sensul lor obisnuit, iar verbul 'a fi' este verb copulativ cand nu are sensul de "a exista"
Verbele cu ambele valori sunt :
a fi, a deveni, a iesi, a ajunge, a se face, a ramane, a inseamna, a aparea, a se naste
Sper ca te-am ajutat! SI vreau funda! :->

| CainePeVine a răspuns:

Amandoua cred ca este imposibil, decat daca o fi o diateza pasiva dar nu sunt sigur, oricum cele copulative sunt la predicatele nominale, si sunt destule:a fi, a deveni, a ajunge, a insemna..., si cele predicative sunt cele de la pred verbal.Asa iti dai seama de valoarea lor. Oricum in a 8-a faci prop preicativa si trebuie sa stii verbele copulative si in unele cazuri, cand au alt sens ele sunt predicative.Mai cauta pe internet despre "propozitia predicativa si verbele copulative" ca sigur gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alea copulative sunt de genu` baiatul e nascut`dar la pred. e asa`baiatul nascut...`intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu deastea

| ILel_Flaviutzu_1975 a răspuns:

Multumesc frumos m-ati ajutat sa-mi fac tema la romana laughing ca de la doamna nimic nu inteleg dar voi mi-ati explicat clar si frumos tongue

| Andrutssaa a răspuns:

Pai in Primu rand trebuie sa stii cand este copulativ sau cand nu este, te pot ajuta numai daca esti in clasa a 6a:
a)Verbul A FI este copulativ atunci cand nu are unu din intelesurile:a se afla,a se gasi,a exista,a costa,a masura, a semnifica, a se trage din, a valora, ...si le inlocuiesti cu toate verbele astea si daca se poate inlocui cu unu din verbele de sus inseamna ca nu este copulativ