| anonim_4396 a întrebat:

Cum sunt oamenii din Butucani, si la fel cei din Saraceni? De nuvela Popa-Tanda de Ioan Slavici?

Răspuns Câştigător
| ROCK30STM a răspuns:

Pai cei din Butucani erau bogati, oameni care munceau, iar cei din saraceni erau lenesi, deoarece locul in care erau plasati nu le oferea multe asa ca nu se straduiau sa faca nimic, lucrau vara, primavara si toamna prin alte sate, iar iarna era vai de ei, cum se spune. Ei credeau ca asta este soarta lor sa fie saraci.

| ElenaElenaPiscupescu a răspuns (pentru ROCK30STM):

Multumeeeeeeesc big grin

| ROCK30STM a răspuns (pentru ElenaElenaPiscupescu):

Cu placere, dar sa stii ca l-am scris in graba, ma gandeam ca nu vei intelege nimic laughing

3 răspunsuri:
| Nyfi a răspuns:

Intra pe http://acm1998.blogspot.com si gasesti rezumatul nuvelei. Succes!