| anonim_4396 a întrebat:

Cum treci mai repede peste defectele oamenilor?

9 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Te gandesti la defectele tale.

| ioandreii a răspuns:

PaякBσм2ηє1 a răspuns:
Te gandesti la defectele tale.
survivorcso a răspuns:
Te gandesti la calitati.
Cauti apoi sa intelegi ca suntem diefriti si ca si tu ai defecte care pentru alti pot parea majore si grave.

| Hohenheim a răspuns:

Sa treci peste else inseamna sa le ignori, chiar daca realizezi ca sunt acolo, si asta nu te poate ajuta cu nimic.
Cred ca cel mai bine e sa incerci sa le intelegi, sa-ti faci o idee de ce acele defecte sunt acolo in primul rand. Motivele defectelor pot fi multe, anturajul acelei persoane (familia, prietenii, societatea etc.), ideea lor despre viata in general, anumite traume, opresii, etc.
Odata ce intelegi acele defecte realizezi ca nu e in totalitate vina persoanei respective, ci sunt si alti factori care contribuie in avantajul defectului respectiv. Si doar atunci poti intr-adevar ajuta acea persoana. Se numeste Empathy.

| sappy a răspuns:

Acceptandu-le,si gandindu-te ca fiecare dintre noi are asa ceva!

Răspuns utilizator avertizat
| Ezeru a răspuns:

Te gandesti la calitati.
"Defectele trebuie uitate si calitatile apreciate."winking

| fqwaf a răspuns:

De obicei cu acele persoane nu mai discut sau incerc sa inchid ochi. Sau ajung sa am o conversatie cu ele. Nu intodeauna reusec deoarece acele persoane se cred prea perfecte

| DjCristian a răspuns:

Te obisnuiesti cu ele in timp, si incerci sa duci intr-o latura mai pozitiva. Toti avem defecte si calitati, trebuie sa le exploatam.

| Dianaanaid a răspuns:

Treci peste asta. Încearcă sa nu iti mai pess