| IrinaAniri a întrebat:

Daca cineva are note bune inseamna ca e tocilar?

4 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

NU. Dar daca cineva invata ca un nebun si tot nu ia note bune, atunci e un tocilar.

| Paulla a răspuns:

Nu, înseamnă că pur şi simplu e bun la materia respectivă sau e inteligent.
Tocilar e persoana care toceşte(are sau n-are note bune), nu cea care învaţă logic şi are note bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu inseamna asta. Tocilar (cel putin pentru mine) este cel care "toceste", invata mecanic doar pentru nota, iar peste putin timp uita tot ce a invatat. Cunosc tocilari care au note mai putin bune si asta pentru ca ei nu invata, doar memoreaza mecanic.

| nospacebar a răspuns:

Nu neaparat...
Poti sa fi smecher si sa inveti doar la obiectele la care profesorii sunt mai exigenti... Bine, asta nu inseamna ca la celelalte obiecte nu mai trebuie sa inveti... Inveti doar la sfarsitul semestrului sau daca te asculta si nu ai invatat, zici ca nu ai fost ora trecuta sau chestii de genul asta