| Alex0194 a întrebat:

Am o mare dilema. De ce toti cei care invata bine sunt numiti tocilari desi nu sunt? Tocilar in definitie inseamna un tip care se chinuie ore intregi si nu reuseste sa retina nimic si nu ia note bune neaparat. In schimb acum tocilar inseamna o persoana retrasa care invata bine desi nu pierde ore intregi sa invete, numai ca este mai timida si retrasa. De multe ori cei care il fac pe un coleg tocilar invata chiar mai mult decat asa numitul tocilar desi nu reusesc sa-l depaseasca in ciuda timpului mai mult petrecut cu studiul. De ce? inteleg ca sunt invidiosi ca ei nu reusesc ca celalalt dar totusi etichetele date il fac pe timidul numit tocilar sa se izoleze si mai tare si sa se autodistruga oarecum (scuze n-am gasit alte cuvinte).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se distruge neapărat, dar suferă o traumă sufletească puternică, ceea ce îl face să se depărteze de oamenii în care nu mai poate să aibă încredere. Depinde şi în ce stadiu de vârstă se află individul "tocilar". Pe lângă asta, este foarte important felul în care este deschis faţă de familie sau un prieten care să îl susţină, să îl încurajeze şi să se ocupe tot timpul de el să nu îl lase să "cadă", să îi explice că nu toţi oamenii gândesc aşa şi că până la urmă va veni o vreme când lumea o să uite că i-a zis "tocilarul", sau că acesta va schimba mediul geografic, se mută într-un loc în care lumea nu-l cunoaşte şi îl ia ca pe o fiinţă cel puţin normală.
Când va ajunge un specialist de succes - nu contează în ce - lumea o să-l admire pentru calităţile acestea, nimeni n-o să facă legătura cu faptul că în copilărie sau studenţie el a fost un tocilar; nici nu-şi pierde timpul lumea cu aşa ceva. Până la urmă, totul se termină cu bine. Iar dacă nu o să ajungă neapărat o persoană cu renume, va fi el pentru el îmbogăţit fiindcă vede în cunoaştere o hrană de care are nevoie.
Şi încă un lucru - tocilari sunt şi băieţii şi fetele. Şi ce-i cu asta? Învaţă pentru că ştiu ce vor, îşi doresc o anumită carieră în viaţă, o reuşită garantată şi muncesc pentru asta. Tociliarii nu sunt stigmatizaţi. Până la urmă, ei ştiu să-şi dozeze efortul în funcţie de puterea lor de asimilare şi de înţelegere pentru a-şi realiza o carieră dorită.

12 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Sincer nimeni nu se gândeşte la adevăratul sens al cuvântului pentru că practic pe ei nu-i interesează decât să-şi bată joc de cei care nu-s ca ei. Probabil lipsă de ocupaţie. Nu are rost să încerci să-i faci să înţeleagă pentru că nu ai cu cine, simplu. Timidul numit aşa zis " tocilar" ar trebui să nu ia în considerare cele spuse de colegi pentru că nu are sens. Baftă!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Dupa mine sa spui cuiva ca este tocilar nu este o ofensa! Asa cum bine spuneai si tu,"titulatura" este spusa in batjocura de cei slabi la invatatura la adresa celor buni, cu invidie si ca un mod de ai declasifica! Problema este ca ei se arata afectati de aceasta "jignire", cand de fapt ar trebui sa o ia in ras! (Cel putin in gand, lor insisi sa-si spuna:"Nu-i nimic, eu sunt tocilar si destept, si tu nu esti tocilar si esti neinstuit (prost!). Cine este mai castigat?). Pe de alta parte trebuie sa-si invinga timiditatea, sa nu se mai izoleze si sa se arate in lume cu mult curaj, fara sa considere ca faptul ca stiu carte este un defect! Ca nu este! Ei sunt doar foarte sensibili.

| fluturas a răspuns:

happy invidie, clar
si gandeste-te ca e muult mai usor sa faci pe cineva tocilar, decat sa-i spui ce bine invata si ce destept este
si elevii mai slabi ii fac pe cei care invata mai bine tocilari ca sa iasa ei la suprafata sau nu stiu cum sa explic
ca si cum un elev slab stie ca sta mult sa invete, dar nu prinde mai nimic si ia note proaste, atunci ca sa se scoata, e mult mai bine sa mearga la scoala si sa-i spuna unuia care invata bine.ehh tu esti tocilar, de-aia inveti, eu si daca am note mai rele macar ma distrez si nu stau toata ziua cu capul in carte, chiar daca nu are habar cat invata cel care ia note mai bune
si oricum daca esti numit tocilar si nu te consideri ar fi o prostie sa pui suflet la ce zic altii...

| Selena54 a răspuns:

Mah eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji ca te fac tocilar sau chestii de genu.si eu invat cel mai bine de la mine din clasa si de multe ori ma fa si pe mine tocilara. dar sunt si prima care face cele mai mari traznai din clasa si e pe cale sa ajunga la director.sunt prima care se urca pe mese la petreceri laughing! tu distreaza-te si atunci colegii vor vedea ca esti de treaba si nu te vor mai face tocilar si pur si simplu vor spune ca inveti bine. ceea ce e foooooooooarte binewinking

Ei vor doar sa se distreze si sa faca misto de o persoana. da` tu nu le apa la moara si te vor lasa in pace(daca e si cazul tau).

| paramore a răspuns:

Nu cunosc adevaratul sens al cuvantului si de asta spun asa, folosesc expresia aia in sensul ca ''tocesc'' cartea cat stau cu ea in fata

| wolfer18 a răspuns:

Eu zic ca sunt 4 categorii de elevi:tocilari(dupa definitia data de tine, chiar daca nu imi place sa ii numesc asa), indiferenti, care nu ii doare de nimic, inteligenti(deseori numiti tocilari, dar datorita inteligentei scapa de renumele asta), si prostii, in adevaratul sens al cuvantului(cei care ii atribuie cuiva statutul de tocilar, chiar daca il are, sau nu il are, pentru simplul fapt ca ii amuza cuvantul, sunt invidiosi, nu stiu ce inseamna, sau vor doar sa faca rau). Viata e dura, chiar si cand esti mic... Dar cine e tare, reuseste...

| Hombre a răspuns:

Ce bine ar fi daca in scolile noastre am avea numai tocilari. Totdeauna cei care "acuza" pe cineva ca este tocilar sunt slabi pregatiti, se stie.

| virtuallove a răspuns:

Nu ai ce sa le faci, decat sa le arati ca nu iti pasa. Nu trebuie sa iti pese de ce zic. Tu inveti pentru tine si probabil sa ajungi ceva in viata. Poti sa le raspunzi asa: Nu imi pasa de ce zici. Eu oricand pot sa iau un 4 ca tine, dar tu nu o sa poti niciodata sa iei 10, doar cu foarte multa muncawinking.

| iepurica_7902 a răspuns:

stai linistit ca la mine in clasa au fost niste baieti groaznici de rai, se bateau toata pauza, cand se intanleau la baie cu alt baiat din clasa il facea in toate felurile si il batea, si intr-o zi nu stiu ce i-a venit de mi-a spus mie "tocilar-o". dar m-am facut ca nu il iau in seama, stiind ca imi spune asa doar pentru ca eu am fost premianta clasei din clasa 1 si pana acum, iar el a luat mereu numai 4 si 5. normal... el ar fi trebuit sa fie acum cu doua clase inaintea mea dar a ramas repetent de 2 ori. acum sper ca ai inteles el doar isi batea joc de mine deoarece eram cea mai buna din clasa.

| Catalin_7971 a răspuns:

Cei care ii numesc pe ceilalti tocilari si sunt sub nivelul lor din ceea ce priveste caracterul si invatatura sunt doar mai prosti ca ei si vor sa ii faca sa se simta rau si sa ii aduca la acelari nivel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dramatizat putin, dar cam asa e. Colegii sunt rautaciosi si cand vad pe cineva ca ia numai note bune si ei nu, e normal ca ei sa "reactioneze". Facandu-l pe cel in cauza tocilar. Cel care este facut asa nu ar trebui sa se izoleze si mai tare si sa se autodistruga cum ai spus tu. Din contra. Ar trebui sa stea cu capul sus, pentru ca el stie cum este cu adevarat. Nu ar trebui sa bage in seama toate rautatile colegilor. De fapt acele persoane sunt inteligente. Cunosc multe persoane care au numai note bune si care stiu sa se distreze in timpul pauzei. Atunci chiar nu ai de ce sa fi facut tocilar. Iar daca esti facut asa, pur si simplu nu pui la suflet.

| necenzuratul575 a răspuns:

Cei care i numesc pe ceilalti tocilari sunt doar invidiosi si vor sa il faca sa se simta rau