| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac Limbi si literaturi straine pot iesi traducator? Stiu ca exista si sectie special pentru traducatori, dar au foarte putine limbi si pe mine m-ar interesa cele exotice (la limbi si literaturi straine au multe optiuni).

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă vrei sa fii traducător nu îți trebuie facultate neaparat laughing
Adică facultatea o faci practic ca sa înveți limba, dar limba o poți învață și singura. Uite sa-ți explic cum sta treaba.
Dacă vrei sa fii traducător și știi foarte bine o limba străină, dai un examen la Ministerul Culturii și dacă iei peste 7 îți da autorizație de traducător.
Dacă termini o facultate de limbi străine tot trebuie sa dai examenul acela dacă vrei sa fii traducător, acum câțiva ani se echivala cu diploma de licența dar acum nu se mai poate.

1 răspuns:
| ElSueno a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci masterul