| anonim_4396 a întrebat:

Daca faci dus cu apa rece vara are ceva?

Răspuns Câştigător
| Chris a răspuns:

Daca expunerea la apa rece se face treptat, nu are nimic. Daca nu, sistemul cardiovascular este expus la soc termic, care va dauna pe loc sau in timp. Pe de alta parte, are si anumite beneficii: se "activeaza" sistemul circulator si simtim o incalzire placuta a intregului corp, ne invioreaza si ne da o stare de bine. Totusi, dusurile reci nu trebuie facute excesiv, iar durata lor obligatoriu trebuie sa fie scurta.

3 răspunsuri:
| Crivi a răspuns:

Depinde de corpul tau...eu de ex, vara DOAR cu apa rece fac dus si nu am nimic, dar repet depinde de corpul tau si de cum suporti variatiile bruste de temp

| AgnesLaFresque a răspuns:

@Ioana... daca te speli cu apa rece pe cap poti raci f tare sau sa faci sinuzita ...ca mine! nu-ti doresc asta asa ca asculta-ti mama

| Ioana_9544 a răspuns:

Daca faci dus cu apa rece pe cap la o temperatura scazuta poti avea probleme cu capul. Nu stiu exact ce, dar mama imi spunea mereu sa nu ma spal cu apa rece pe cap, dar tot nu ascult. sper ca am ajutat