| Eusunt132 a întrebat:

Daca il bat pe unu, dar nu in situatia sa fie nevoie sa ajunga la spital sau sa cada jos, ce pot pati penal?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dosar penal oricum primesti, fiindca este ilegal sa bati pe cineva.
Daca-l omori, risti sa faci puscarie pe viata.

| diabetzaharat a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu exista inchisoare pe viata in Romania doar pentru un singur omor. pot sa iti puna in carca alte acuzatii daca nu iti recunosti fapta ca sa te faca sa cedezi si sa recunosti, dar ca sa scape de tine mai repede probabil o sa negocieze o sentinta favorabila cu tine ca sa nu se chinuie sa gaseasca dovezi la fiecare caz in parte. sunt prea multe cazuri nu le fac fata si ca sa nu mai stea cu fiecare sa vada ce si cum de obicei iti dau cea mai favorabila sentinta pentru cea mai grava fapta pe care ai comis-o daca nu esti recidivist. de exemplu daca ai rapit o femeie ai violat-o si ai omorat-o probabil o sa iti dea pedeapsa minima pentru omor calificat dupa negocieri (15 ani), dar daca nu vrei sa cooperezi o sa te acuze de absolut tot ce cred ca ai facut (rapire, sechestrare, viol etc.) si o sa se adune pana la un numar atat de mare incat ar putea la fel de bine sa fie pe viata.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Închisoare.

| diabetzaharat a răspuns:

Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

Omorul săvârşit în vreuna dintre următoarele împrejurări:

a) cu premeditare;
Jurisprudenţă, Reviste (2), Doctrină (2)

b) din interes material;
Jurisprudenţă, Reviste (2)

c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la răspundere penală sau de la executarea unei pedepse;
Jurisprudenţă, Reviste (2), Doctrină (1)

d) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
Jurisprudenţă, Reviste (5)

e) de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune de omor sau o tentativă la infracţiunea de omor;
Puneri în aplicare (1), Admiteri hotărâri prealabile (1), Jurisprudenţă, Reviste (4)

f) asupra a două sau mai multor persoane;
Admis recurs în interesul legii (1), Jurisprudenţă, Reviste (5), Doctrină (1)

g) asupra unei femei gravide;
Jurisprudenţă, Reviste (3), Doctrină (1)

h) prin cruzimi,
Jurisprudenţă, Reviste (4), Doctrină (1)

se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

| diabetzaharat a răspuns:

In cel mai fericit caz o sa primesti o amenda, dar daca ti se duce dracu planu si il omori, iar procurorului ii se pune pata pe tine poti sa faci 25 de ani