| EUeStEEu a întrebat:

Pentru ce ai nevoie de codul penal?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie de Codul penal, dar este bine sa stii cate ceva, pentru a nu comite infractiuni.

| Simpatic a răspuns:

Codul penal reprezinta actul legislativ care cuprinde norme de drept ce stabilesc principiile si dispozitiile generale si speciale ale dreptului penal, determinand faptele care constituie infractiuni si stabileste pedepsele ce sunt aplicate infractorilor. Codul penal apara impotriva infractiunilor, Roamania, suveranitatea, independenta, unitatea si indivizibilitatea statului, perosna, drepturile si libertatile acesteia, proprietatea, precum si intreaga ordine de drept.

Codul penal se aplica infractiunilor savarsite pe teritoriul Romaniei, insa poate fi aplicata si infractiunilor savarsite in afara teritoriului tarii, in cazul in care faptuitorul este cetatean roman sau, neavand nici o cetatenie, are domiciliul in tara. Legea penala se aplica infractiunilor savarsite in afara teritoriului tarii, contra sigurantei statului roman sau contra vietii unui cetatean roman.

sursa: https://www.wall-street.ro/tag/codul-penal.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avem nevoie de codul penal, pentru că avem nevoie de justiție. Justiția ca instituție reglementează comportamentul social, astfel ca să nu ne facem rău unii altora. Ca aceste reglementări să nu fie la întămplare, ele sunt scrise în codul penal.

| JicaContra a răspuns:

Ca sa bati politicienii PENALI cu el big grin