| IngridGenDăăăă a întrebat:

Daca inhalezi gaz de la aragaz sau de la bricheta nu mori!straight face De acord? Si daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| Oxygene a răspuns:

Cam mori... Cum zicea si Plictisit: daca inhalezi o cantitate mica (ex: din bricheta) nu patesti nimic, pentru ca monoxidul de carbon in cantitati mici e metabolizat de organism. Daca, de ex, lasi gazul pornit la aragaz(fara flacara) si adormi, ai sanse mari sa nu te mai trezesti... Si asta pentru ca monoxidul de carbon nu are miros, si o data ajuns in organism reactioneaza cu hemoglobina din sange si formeaza un compus care nu mai poate lega oxigenul, si deci mori. Cam asta e explicatia.

3 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

ai inhalat? pune-ti 4 roti ca poate ma urc pe tine sa ma plimb

| IngridGenDăăăă explică:

@Plictisit: Am inhalat de vreo 3 ori cam 2-3 minute si nu s a intamplat nimicstraight face.

| Cr1sti13 a răspuns:

Nu mori de la putin dar daca inhalezi mult ai murit... daca vrei sa inhalezi un gaz incearca cu heliu ( baloane din astea cu heliu) iti fac vocea subtie si e s mistoo rauu dar putin nu mult