| Uncopiltampit5 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cum sa aprind un aragaz cu bricheta, faceti un video ca eu nu am fost invatat sa fac asa ceva

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Arată-ne ce aragaz și ce brichetă - desigur printr-un film! Apoi mai vb

| Panamax a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/deschide

Intai invata ce inseamna deschide si reformuleaza intrebarea.
Poate vrei sa-i deshizi usa, sau poate vrei sa-l deschizi pe tot sa vezi ce este inauntru.

| Vântulalb a răspuns:

Mai bine nu!
Du-te si cauta niste chibrituri.

| sierra1 a răspuns (pentru Vântulalb):

Fă-i un video, să ințeleagă!

| SingleForOne a răspuns:

Te asiguri dacă ai centrală pe gaze naturale sau pe butelie. Dacă e pe butelie, te asiguri dacă e deschisă, dacă nu, o deschizi, evident, că la un robinet. Aprinzi un chibrit prin a făcea forță de fricțiune pe partea abraziva maronie a cutiei de chibrituri cu partea colorată a unui băț de chibrit. Pur și simplu apeși în jos. happy
Apeși pe butonul care corespunde cu ochiul aragazului, îl învârti în direcția de deschidere, apropii chibritul aprins cu foc de ochiul pe care l-ai aprins, iar flacăra ochiului se aprinde la contactul dintre gaz și flacără.

Pentru o mai bună siguranță, să fie aerisită încăperea, iar luminile să fie stinse. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aprinzi flacăra brichetei, o apropii de ochi... apoi la aragaz apeși butonul de care ai nevoie și rotești puțin spre stânga.

| TheMaker a răspuns:

Până înveți, folosește o plită electrică. În felul ăsta tu rămâi în viață, iar vecinii tăi cu casele întregi. Chestiile astea le înveți live, nu citind pe net. Măi, troll mic, măi.

| OvYdYu0697 a răspuns:

Aprinzi bricheta pui flacăra de la bricheta langa ochiu de la aragaz si dai drumu la gaz de la aragaz