Dam startul pentru alegerea Userului Anului 2019! Tu pe cine propui?

Dragi membri,

Cum 2019 e aproape de sfârșit a venit timpul propunerilor pentru Userul anului! Am văzut în postările voastre cât de nerăbdători sunteți, așa că dăm drumul la nominalizări până pe 21 decembrie inclusiv.

Tot ceea ce trebuie să știți este că rămân aceleași condiții: să fi avut în ultimul an minimum 20 de răspunsuri pe lună pe o perioadă de cel puțin 6 luni. Cele de la Trivia/Amuzante nu sunt luate în considerare, iar cei care au deja acest titlu nu mai pot fi propuși. Așadar, vă așteptăm comentariile cu numele userului pe care voi îl considerați că ar merita să fie Userul Anului 2019.

Când s-a încheiat etapa de propuneri, vom analiza și vom valida membrii apoi va începe procesul de votare până pe 5 ianuarie.

Premiul constă într-un sistem de boxe 5.1 Akai.

Și cum v-ați obișnuit deja, vom mai da încă 2 premii:

- pentru cel mai activ nou membru TPU un Google Home Mini

- pentru cel care ghicește cine va ieși Userul Anului un premiu surpriza.

Pentru premiul surpriză va trebui să ghiciți scriind în comentarii, în etapa de votare (23 decembrie-5 ianuarie), numele câștigătorului, cât și punctajul obținut în urma voturilor date. Se va lua în considerare cel mai apropiat punctaj dacă nimeni nu l-a ghicit pe cel exact. În cazul în care vor fi mai mulți useri cu aceleași nume și punctaje se va ține cont de activitatea sa din comunitate (răspunsuri premiate de noi, fundele primite, vechimea în comunitate).

Să curgă propunerile!

PS. Nu uitați de autonominalizări! :)

120 răspunsuri:
| Clytia a răspuns:

Plato. Mereu am apreciat răspunsurile sale. Din păcate, unii oameni nu știu să vadă dincolo de substanță și să înțeleagă mesajul pe care el îl transmite.

| mihai69 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ray?!? știe să dea copy/paste la greu, fără să specifice sursa. Asta înseamnă inteligență la tine?!?
Apropo, uite ce spunea pe la începutul topicului despre alt user: „... e o persoana foarte sensibila, ignora usor" rolling on the floor
Pe bune?!? O fi vreun user în afară de el și cam(p)ionul zilei [ioneasca1001] care să aibă o listă de ignore mai lungă decât ei?
Jalnici...

| Digikey a răspuns (pentru Mosotti):

Este un batranel expirat care a inteles gresit multe lectii de viata.

| Digikey a răspuns:

Floresdemayo

| mihai69 a răspuns:

PS. Nu uitați de autonominalizări!
====
Ah, da... era să uit: pe mine, desigur!

| Alexandrionelu a răspuns (pentru mihai69):

Legat de copy-paste nu te contrazic deși eu am citit și foarte multe răspunsuri originale date de Ray.
Iar cu lista de useri ignorați, oarecum mi se pare normal. Adică dacă un user jignește pentru simplul fapt ca ți-ai exprimat opinia diferita de a lui, nu ai decât 2 variante: fie îți pui mintea cu prostu' și îl jignești înapoi, fie îl ignori. Asa ca eu nu îl condamn pe Ray su pe Ioneasca pentru asta, nu cred ca au ignorat pe nimeni chiar degeaba.

| Frank51 a răspuns:

Sadrian46, Bizon95, mihai69, GabiDumitrescu(cu indulgenta).

| mgtow a răspuns:

Plato

| TPU.ro explică:

Va rog sa ramaneti pe subiect si sa dati dovada de bun simt! Voi elimina comentariile pe langa si atacurile, altfel se pierde esenta postarii!

| Simpatic a răspuns:

Nu vreau sa par contra acestei initiative de desemnare a utilizatorului anului dar ma tem ca astfel de clasamente facute de utilizatori nu pot fi decat pur subiective sau incita la oarece ura intre utilizatori (caci este stiuta firea omeneasca a fiecaruia de a se crede superior celuilalt), unii au vechime mai mare decat altii, altii si-au capatat popularitatea prin fel si fel de mijloace, nu tocmai de bun simt.
Din start s-a vazut ca userii cu vechime mare au sanse mult mai mari decat utilizatorii noi.
Acum fiecare cum il taie capul, multumesc singurului utilizator care m-a desemnat si pe mine pe acolo, adevarat ca fata de cei cu vechime sunt inca mic in rangul TPU, dar ma fac mare nu-i problema.
Daca eu as castiga primiul 1 l-as dona, ma gandesc in viitor cui.
Am zis asa, nu-mi doresc niciun castig, am castigat deja simpatia multor de aici si asta este cel mai important lucru pentru mine.
Pe unii i-am ajutat prin mesaje private cu mesaje saptamani intregi si nu au intrat sa arunce aici un nume, apropo de vorba faci bine, nu primesti inapoi. Dar nu ma va descuraja sa ajut si pe viitor gratuit, doar ziceam ca o chestie precum si in viata reala cui ii dai azi o paine maine daca e satul s-ar putea sa nu te mai cunoasca.
Asa ca si domnii si doamnele care se cred populari aici sa aiba atentie caci e o chestie inselatoare ca x si y te simpatizeaza/
Va salut si spor in a desemna cel mai popular utilizator a lui 2019.
Sunteti mai draguta comunitate din Romania!

| OldSoul a răspuns (pentru Simpatic):

laughing Asta e mai mult concurs de popularitate.

Dupa mine, cred ca cel mai usor ar fi ca titlul asta sa mearga la utilizatorul care a dat cele mai multe raspunsuri castigatoare intr-un an.

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Subiectiva este alegerea noastra, apoi subiectiva este si alegerea moderatorilor. Noi alegem x y z ei aleg z y sau x, tot in functie de alte criterii neimportante. Dupa toata treaba asta o sa castige un user care are vechime si este placut de ceilalti(nu neaparat pentru cat de inteligent, carismatic, umoristic, sau ajutator este, nici nu are importanta).

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Foarte adevarat.

| Drimmero a răspuns:

@Plato

| Teffan a răspuns:

Sadrian46.

| Mosotti a răspuns (pentru Clytia):

Am vazut putine postari de ale lui Plato si erau ok, aveam un prof la fac care zicea "Spuneti ce aveti de spus, ca nimeni nu poate sti ce vreti voi sa spuneti si ce aveti in cap, terminati cu aia cu "se intelege", spuneti direct ce trebuie", deci daca vb cu subinteles nu e okey, ca nu stim ce e in mintea lui si corespondentele intre ce spune si ce ascunde ceea ce spune, poate putini stiu dar nu majoritatea.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Eu am zis sa fie sadrian46 pe langa RAY si Gabi userul anului ca da raspunsuri okey si serios fara misto si altele, adica pentru raspunsuri doar. Relatia dintre el si useri e altceva, nu e ca mine el, nu e asa apropiat, tine o distanta sobra, nu e asa de gasca, nu raspunde la privat, nu e din ala gen "ia zi ma omu` care-i treaba sa ma gandesc si eu". Poate mai da ignore cand nu ii place ceva, nu stiu, desi nu se face asa, se ia aminte, se analizeaza si parerea celuilalt si vezi daca are dreptate sau nu, e vorba aia si de la un prost ai ce invata. Ai dreptate, uneori nu ii convine, ca si mie mi-a zis public "o sa analizez ce ai zis..la coada", analizase instant, dar a vrut sa dea iz de superioritate, nu-i place concurenta.

| Goete a răspuns:

Corbulalbrosu

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Corbulverdealbastru nu are nicio rabdare, omul are toate raspunsurile pregatite si doar le copiaza... un specimen de fiinta plictisita cu un ego prea mare ca sa-l tina pentru el.

| GirlOnline81 a răspuns:

Plato

| Aligator0108 a răspuns:

Chiar îl nominalizați pe RAY? Băiatu' e drăguț, se folosește de Google la greu. Și acele răspunsuri,, originale", fie la caterincă sau nu, mă fac să spun:,, E grele româna!"
Din săraca mea activitate pe acest site, am observat doi utilizatori foarte activi, cu răspunsuri coerente, bogate și frumos formulate: corbulalbrosu și Salontanul. Îi nominalizez pe ei doi.
Baftă! Să nu ne faceți vreo surpriză! (însemnând să îl alegeți pe RAY drept utilizatorul anului, no offence, dar mai are mult de lucrat! big grin)

| Furnicuta000 a răspuns:

Il nominalizez pe Bizon95
Si pe Sadrian46, dar oricum o sa castige premiul pentru cel mai nou membru, asa ca daca trebuie sa aleg doar unul, merg pe Bizon

| Dalmore a răspuns (pentru Mosotti):

Plato urăște femeile care au o viață sexuală, în fiecare postare le numește ''toalete publice'', pentru că sexul e ceva solemn pentru el. Sau le comparcă cu mașini și alte obiecte, ca un adevărat misogin ce e. Sunt destul de sigură că nu ți se pare ok laughing.

| Mosotti a răspuns (pentru Dalmore):

Normal ca nu mi se pare! Nu inteleg niciodata pe acesti oameni, de ce sa urasc femeile care au viata sexuala, e ceva normal. Le compara probabil ca are frustrari ca nu-l plac fetele, de aia. Dar si asa, de ce? Ce vina au ele? Nu poti obliga pe cineva sa te placa cu forta. Si eu am fost in situatia asta dar nu sunt misogin, ca nu sunt ele vinovate ca nu am castigat eu loteria genetica. M-au placut 5 in toata viata in loc de 60 din 100 sa zicem, cum e normal. Pai uite la mgtow ce ura are si intreaba aici cum sa fie rautacios cu ele, de parca le atinge pe ele asta. Eu zic ca tine si de inteligenta, ca daca se prinde ca nu-s vinovate nu ar mai ura. Adica "aaa nu ma place, fir-ar a dracu, e tampita, ia sa ma razbun, sa fiu rau, ca ea e de vina domne".

| Digikey a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Are peste 200 de useri la ignore.Fa un test,spune-i ceva despre care nu-i place sa auda.
Ceva legat de parul lui lipsa, de kg in plus, ca este mic de statura, sau ca este de 10 ani pe TPU si ca scrie si se exprima mai prost decat un elev de clasa a I-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Aligator0108):

Simplul fapt ca astfel de persoane precum RAY ajung sa fie nominalizate de atatia utilizatori la titlul de 'userul anului' arata ca TPU are o mare problema. Cu atat mai mult, in situatia in care vreodata ar ajunge sa si castige, ar fi o lovitura puternica asupra imaginii acestui site.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Digikey):

200 de useri ignorați în 10 ani înseamnă 1, 66 pe lună. Eu am mai mulți useri blocați pe luna decât el, asa ca nu îl acuz.
Iar despre "atacurile la persoana" ce pot sa zic, toți avem subiectele noastre sensibile la care ne enervam ușor. Totuși nu cred ca Ray a jignit vreodată primul.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Aici sunt de acord cu tine! Dintre toți userii noi, Bizon95 sa descurcat cel mai bine și a dat cele mai multe răspunsuri inteligente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

E nu, dacă ai știi

| Alexandrionelu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu știam. Sunt relativ nou pe TPU și probabil ceea ce a fost între voi a fost înainte de a îmi face eu cont aici. Doar voi știți ce a fost între voi.