Dam startul pentru alegerea Userului Anului 2019! Tu pe cine propui?

Dragi membri,

Cum 2019 e aproape de sfârșit a venit timpul propunerilor pentru Userul anului! Am văzut în postările voastre cât de nerăbdători sunteți, așa că dăm drumul la nominalizări până pe 21 decembrie inclusiv.

Tot ceea ce trebuie să știți este că rămân aceleași condiții: să fi avut în ultimul an minimum 20 de răspunsuri pe lună pe o perioadă de cel puțin 6 luni. Cele de la Trivia/Amuzante nu sunt luate în considerare, iar cei care au deja acest titlu nu mai pot fi propuși. Așadar, vă așteptăm comentariile cu numele userului pe care voi îl considerați că ar merita să fie Userul Anului 2019.

Când s-a încheiat etapa de propuneri, vom analiza și vom valida membrii apoi va începe procesul de votare până pe 5 ianuarie.

Premiul constă într-un sistem de boxe 5.1 Akai.

Și cum v-ați obișnuit deja, vom mai da încă 2 premii:

- pentru cel mai activ nou membru TPU un Google Home Mini

- pentru cel care ghicește cine va ieși Userul Anului un premiu surpriza.

Pentru premiul surpriză va trebui să ghiciți scriind în comentarii, în etapa de votare (23 decembrie-5 ianuarie), numele câștigătorului, cât și punctajul obținut în urma voturilor date. Se va lua în considerare cel mai apropiat punctaj dacă nimeni nu l-a ghicit pe cel exact. În cazul în care vor fi mai mulți useri cu aceleași nume și punctaje se va ține cont de activitatea sa din comunitate (răspunsuri premiate de noi, fundele primite, vechimea în comunitate).

Să curgă propunerile!

PS. Nu uitați de autonominalizări! :)

120 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Multe,dar ți le zic pe privat, să nu mi se șteargă răspunsul

| mentholinks a răspuns:

SilentRain

| TURB0X a răspuns:

Hmm... "Nu uitați de autonominalizări"

Mă propun pe mine. happy
Nu vă voi dezamăgi. Sunați-mă la numărul de urgență 112 ca să vă convingeți.

| Digikey a răspuns (pentru Mosotti):

Ar trebui sa-i imperechem.Un exemplar cu caracterul lui Ray si cunostintele lui GabiDumitrescu ar fi ceva interesant. Daca iese invers ne-am ars, inca un cocalar agramat cu tigle lipsa la mansarda pe TPU.

| RAY a răspuns:

FanCocaCola omule tu esti obsedat de existenta mea,vad ca ma critici deci singura ta activitate este sa ma jignesti non stop, sa intelegem ca asa ar trebui sa se comporte toti useri ca tine ca tine, un exemplu nu, am citit ca ai scris despre mine cum arat desi nu mai vazut niciodata, nici in poza, de unde stii tu asemenea informati ca suntem curiosi si noi, alte argumente nu ai de pe vreo 5 conturi ca sunt agramat si atac la persoana,altceva mai stii, nu vad ce castigi cu asta, nici nu ma cunosti, o intrebare tu esti un exemplu de urmat sa stim?

| mihai69 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

„dacă un user jignește pentru simplul fapt ca ți-ai exprimat opinia diferita de a lui, nu ai decât 2 variante: fie îți pui mintea cu prostu' și îl jignești înapoi, fie îl ignori. "
===
Și dacă te ignoră doar pentru că arăți cu subiect și predicat, fără jigniri, că bate câmpii cu grație, ți se pare corect să te ignore? În loc să fie fair play și să își recunoască greșeala?
===
„200 de useri ignorați în 10 ani înseamnă 1, 66 pe lună"
===
Ei, vezi - aici e marea eroare: pe un forum cum e acesta ai în general cam cel mult 5-600 de useri activi; restul intră doar foarte rar sau pur și simplu doar odată și gata
Așadar, 200 ignorați înseamnă de fapt cam 30% dintre cei ce participă activ la acest s@it.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru mihai69):

1. Dacă eu susțin ca aria cercului este Pi R, iar tu îmi demonstrezi că este Pi Rpatrat, atunci nu ar trebui sa îți dau ignore.
Dar dacă tu insiști sa îmi demonstrezi ca cei mai inteligenți oameni din lume își au toți originea în județul Teleorman, și te tot contrazici cu mine și tot insiști, iar eu nu ți-l pot aduce pe Einstein și pe Hawkin, sa îți spună ca bunicii lor nu s-au născut în Teleorman. În acest caz este posibil sa îmi pierd răbdarea și sa îți dau ignore, chiar dacă nu m-ai jignit.
2. In 10 ani au trecut multe persoane pe acest site. Sunt convins că dintre cei 200 de ignorați de Ray, mulți dintre ei nu mai sunt activi de mult. De asta procentul meu era legat de numărul de ignoruri date pe luna și nu de numărul de ignorați dintre utilizatorii activi în ultimele luni.
În plus, eu tot nu cred ca Ray a jignit vreodată primul, iar dacă cineva îmi poate demonstra contrariul, îl rog sa îmi trimita link-ul.

| LoveSleep a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Lmao.
Pentru mine TPU este un site in care toata lumea ar trebui sa isi bata joc de toata lumea. Hai sa-i facem userii anului pe cei mai mari trolli de aici, nu vrei?

Raspunsurile corbului sunt repetitive pentru ca intrebarile sunt repetitive. Si daca toti stim da cautare pe google, de ce sunt atat de multe întrebări aici, pe care le poți găsi usor pe internet?

Nu mai abera te rog ce inseamna TPU pentru tine, ca nu tu dai "premiul" si nici nu se dă în funcție de preferințele tale. Acest "topic" este despre alegerea unui user care îndeplinește cel mai bine "interesele" site-ului, tu ești pe altă planetă.

Si dacă cineva care da raspunsuri clare si concise al caror singur scop este informarea corecta este obsedat sexual, atunci ce sa zicem de tine, care stai pe TPU, aceasta "cafenea virtuala" si vorbesti cu fetitele de 12 ani?

| TPU.ro explică (pentru Simpatic):

Intotdeauna propunerile sunt subiective, doar e o comunitate vibranta si cu personalitate. Altfel nu are cum sa fie, insa daca voi nu stiti cine merita cel mai mult, voi care intrati in contact unii cu altii zi de zi, atunci cine? Eu pot veni automat cu propuneri, dar interactiunea mea directa este mai mica decat a voastra. De aceea am recurs la acest sistem, voi sunteti cei care contribuie si voi trebuie sa aveti curajul si libertatea de a alege. Eu sunt doar un ajutor, rolul meu este de a ma asigura ca sunt respectate conditiile, iar decizia va fi intodeauna la voi.

| TPU.ro explică (pentru Frank51):

Procesul e simplu! Alegerea noastra nu e subiectiva pentru ca nu noi alegem. Votarea o faceti voi, nu noi.

| sonya a răspuns:

Propun si eu pe Furnicuta, da si ea raspunsuri f bune,

| TPU.ro explică:

Multumim pentru propuneri! Am incheiat aceasta etapa! Analizam raspunsurile, verificam daca membrii propusi respecta conditiile si maine dam drumul la votare!

Bula
| Bula a răspuns:

Darrio2007 si
GabiDumitrescu

| Gabriel2424 a răspuns:

Sadrian46

| AlexAL275 a răspuns:

Sadrian46-cel mai bun

| Mosotti a răspuns (pentru Digikey):

Ca sa fiu sincer, eu nici nu am stat sa-l caut pe RAY de gramatica, tot ce am citit am inteles 100 % ce vrea sa spuna si nu mi-au sarit in ochi greseli, daca erau asa multe precis sarea mai ales ca eram intrebat de site sa spun daca a scris corect gramatical si in ce masura, daca era la categoria potrivita. Iar eu dadeam calificative corecte, nu conta ca e el sau altii! Pe mine ma interesa ce spune, subiectele. Chiar vreau sa-mi arati si mie ce scrie undeva unde a facut greseli sa dau o parere daca vrei, adica sa-mi dai aici citat. Pe mine in general ma int cam ce vrea sa spuna omul, asa mici greseli se mai tolereaza, de la tastatura, graba, si eu faceam prin alte parti si nu mai puteam edita, pe smart mai ales, dar anuntasem si stiau aia ca nu e cu intentie. Scriam si fara liniute sa fie mai simplu.

Chiar in fac avea un prof de mate si i-am zis "domnu profesor, eu scriu mai urat, toti zic ca asa scriu si ziceau", zice el "lasa maaaa, ca stiu eu ce scrii acolo...ma int ce scrii cu privire la subiectele de teorie, nu ca mai urat, ca mai scapa o greseala de gramatica, nu ma int asta, nu suntem la ora de romana.

| Mosotti a răspuns (pentru mihai69):

Sau mai bine se face cum am vazut in alta parte, s-a scos functia ignore si se raporteaza posturile private insultatoare, asta ca sa NU mai blocheze fiecare cum i se scoala doar ca omul isi spune opinia, ci incurajeaza ca omu sa invete unul de la altul, sa citeasca opiniile chiar daca nu le convine, ca fara sa vrea prinde ceva. Eu de ex aici, am facut un user temporar si i-am zis lui Wizzard de ce, ca sa vada...ce trebuia sa vada, si sa-si constientizeze motivul pentru care s-a purtat cum s-a purtat! A citit si ceva in inconstient s-a miscat pe acolo, mi-am cerut scuze la conducere si am zis sa fie sters userul TempUser, am promis ca nu mai fac asta aici. El m-a insultat urat fara motiv.

Pe FB nu am lasat-o pe una pana i-am zis tot ce trebuia sa vada (se pune cu coderii...ea, isi gasi cui sa dea ignore), dupa aia m-am oprit, adica am alergat-o sa-i pun oglinda in fata. Dand ignore fuge de adevar si nici nu stie ce trebuia sa stie macar. I-am zis "acum ca ai citit tot, sunt multumit ca s-a intamplat ce trebuia". I-am zis tot caracterul care-l are, ce si cum ca poate nici nu se prinde ca nu face bine. Ca nu e bine sa fac asa uneori, dar nici ce fac ei nu e bine, de aia e haos in societate, de aia atati oameni rai, ca nu ia nimeni nici o masura macar psihologica, ii lasa asa sa dea in cap la altii de capul lor! Era de o infectie de caracter aia de nu se putea. Prin fuga nu rezolva, prin confruntarea adevarului multi se indreapta. Eu accept orice opinie, nu fug, invat daca e cazul cum de multe ori a fost cazul! Zic "da ma sunt prost, tampit, rau daca zici, vreau sa nu mai fiu, zi tot ce nu fac bine".

Dau doar un exemplu, nu am nimci cu ionelu ca el nu s-a comportat urat, zic doar, mi-a dat ignore pentru ca zice ca-s feminist desi am aratat ca nu tin cu nici o parte, a dat de fapt dintr-un complex de al lui, am tinut pe drept si cu o categorie care lui i-a facut rau poate. In mod normal conta? Fiecare are voie sa fie cum este si sa stai de vb cu acel om pe alte teme sau chiar pe aia, discutand ce si cum. Cand a enumerat privilegiile femeilor, eu am zis corect unde zice bine pe rand si am condamnat si eu privilegiile alea. Dar asta este. Eu de ce n-am dat ignore la nimeni? Nici macar la aia care au insultat nu am dat, ca accept adevarul oricat m-ar deranja. Si oricum..si daca dau, tot NU mi se rezolva problema, complexul, deci e inutil. Nu am complexe! Da domne, sunt mai slab de minte, nu am parte de angajari bune, si? Asta sunt, e doar un exemplu. Nu daca vine unu "ca e normal sa nu angajeze o firma din aia mai asa sau mai asa", sa ma supar. Mgtow a facut la fel, nici el nu a vb urat si nu a insultat dar tot asa, ca nu eram contra femeilor.

| LoveSleep a răspuns:

rolling on the floor Ma faci sa râd.
Ba da, scrie ce inseamna pentru tine TPU, dar nu la acest post, care din nou, este despre cine indeplineste cel mai bine cerintele acestui site. Si mie imi place "verginica vaca grasa", dar nu ma vezi propunandu-l pentru userul anului.
Il apreciez mult si pe Ray pentru interesul lui in a sti cat mai multe lucruri, pentru ca s-a imbunatatit considerabil de cand l-am vazut eu aici prima data. Dar nu merita utilizatorul anului pentru ca sunt altii care ajuta mai mult decat o face el. El e aici oricum sa discute cu oamenii si sa-si omoare timpul, nu cred ca si-a propus sa fie profesor virtual. Si omul are un chat, du-te frate acolo si vorbeste cu el toata ziua, nu o face aici, ca a 100-a oara, acest site nu e despre asta.
Restul, pff. Bizon inteligent si Platon sensibil. Hai ca ai zis-o.

Omule, pricepe odata ca nu e despre tine. Daca oamenii intreaba ce poti gasi pe google in 3 secunde, la asta trebuie sa raspunzi. DESPRE ASTA E TPU. Ce tot visezi cu "oricine poate gasi informatia instant"? Care oricine? Sutele care intreaba aici ce poti gasi instant? Ce vrei sa facem cu ăia? Să le ștergem întrebările sa ai tu mai mult loc să vorbești cu prietenii tai? Tu gândesti inainte sa scrii?
Aceste fetite de 12-13 ani raman cu ceva in urma raspunsurilor corbului, si raman fara ceva in urma conversatiilor cu tine. Sau depinde, pari genul care trimite dick pick-uri fetițelor de 12 ani fara ca ele sa îi ceară. In cazul ăsta, rămân cu ceva. Traume.

| RAY a răspuns (pentru LoveSleep):

Suntem fiinte emotionale, recunosc ca intru si pentru socializare nu sunt un robot, ajut cat pot si eu, fiecare se exprima diferit iar ceea ce consideri tu bun sau rau tine de sistemul tau de valori, cum fiecare are un asemenea sistem, este imposibil sa fii pe placul tuturor

| Alexandrionelu a răspuns (pentru LoveSleep):

Tu nu ma întregi! Propunerile mele, votul meu și părerea mea despre acest site sunt individuale, sunt ale mele și am tot dreptul sa m-i le exprim. Ma doare undeva de retardații care nu știu sa caute pe google, asa de tare dau scroll când vad întrebări de genul "am 13 ani și am făcut-o cu prezervativ, pot sa rămân însarcinata?" Aici este domeniul corbului, sa dea el copy paste, dar in veci eu nu voi putea aprecia răspunsuri repetitive date la întrebări idioate și repetitive. Informația este atât de ușor de găsit în zilele noastre, pe când o părere sincera și obiectivă a unui om bine intenționat, care se afla în afara "labirintului" poate sa ajute cu adevărat.
Iar acuzațiile tale cum ca eu traumatized fetite de 12 ani sunt total răutăcioase și nefondate. Asta poate faci tu și corbuletul tău!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ma flatezi, dar sunt citiva binisor peste mine calitativ, chiar daca poate cu volum mai mic de raspunsuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Abia astazi am ajuns sa arunc un ochi pe aici. Multumesc pentru suport.winking

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mosotti):

Ideea e ca diabeticul mare fan de "Cocâ-Cola", are o problema cu cam toata lumea care lui ii inspira deceptii; printre care sunt si eu, dar asta-i alta poveste mult mai amuzanta impreuna cu nenea sadrian69*.
Si nu numai, caci cu mentalitatea sta prost, dar isi cam ascunde latura de "luptator" si alege cea mai simpla cale: jigniri subtile si ignor... patetic.
Acelasi lucru pot spune si despre prietenul sau, sadrian69* cu care imparte cam acelasi aspect si aceeasi mentalitate de comunist resdusa la incompetenta conservatoare.
Mai pe scurt, totul incepe cand o minune de user intreaba daca i se pot incurca matele de vise cu ale altor persoane, raspunsul celuilalt minunat fiind ca "DESIGUR" ca "biocampuri" si pseudostiinte care au demonstrat si rasdemonstrat aceeasi prostie, cu eseuri atat in romana cu exemple de-ti invarteai ochii cautand un rezumat si-ti varsai lichidul cefalorahidian incercand sa intelegi mai departe; si nici sa nu zic de "eseul" in engleza care pe tot cuprinsul vedeai niste plesneli de cuvinte inexistente si formulari de Google Translate, convingadu-ma in cele din urma prin exemplul suprem: sfarsit de zi de munca, se pune omul frumos in pat si incepe s-o viseze pe ploada sefului cum ii face dansuri erotice, ziua urmatoare omul decide sa se-mbrace mai putin dezolant decat in oricare zi si mare minune dumnezeiasca! Ploada sefului ii atrage atentia ca la gabaritul lui de sanziena in 5 straturi ii sta bine camasa. Practic de acolo omul a realizat ca exista "biocamp" si etc.
Lucrul care l-a deranjat a fost ca eu am venit si l-am dat jos din copac cu exemple concrete si logice ale stiintei "moderne aplicate" daca pot sa-i spun asa, si vine diabeticul fan de "Cocâ-Cola" ca "fizica a evoluat un pic mai mult de la 1930" precedat de un link spre Wikipedia cu articolul "Fizica cuantica", fizica care n-are nicio treaba cu ce am mentionat pe altundeva iar apoi inevitabilul ignor...

Mare ti-e gradina "Doamne", si prea multi sar gardul...

| Mosotti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am observat ca sadraian46 are putin conceptii mai vechi, dar nu ma deranjeaza, am zis si eu parerea mea, am dat niste argumente si aia este, am incercat macar sa il fac sa vada ca putin conceptiile alea ar trebui schimbate, era vorba de relatii aici, si mai ales de supunerea noastra "dictatorului" numit natura, cu asta nu puteam fi de acord si am zis si de ce, nu suntem slugi.

De ce zici diabeticul care e fan coca cola?! Ca daca un om are diabet, nu e vina lui ca-l are, e vb de oricare om, si NU e de la dulciuri si coca cola, asta iti zic, ca am experienta in domeniu multi ani. Diabetul apare de la gene slabe, altfel nu-l faci, doar te ingrasi, mama s-a hranit super o viata si a facut boala la 62 de ani. Si eu sunt fan coca cola dar beam fara zahar si nu am probleme, acu nu mai beau ca ma agita si nu am mai vrut asta, fan dulciuri sunt si eu, am 7 Kg peste, dar le dau jos, am facut si sport, si asa mai departe. Plus ca tenta asta catre mancare multa este o problema la receptorii din creier, nu e vina acelui om, am mai explicat parca.
Cum RAY a fost cu tine, nu contest, asa o fi, si nu e bine ca a fost asa situatia, ar trebui intelegere generala.

| GeorgeCosmin a răspuns:

@suntserios ar fi o alegere buna np

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nu inteleg unde ma mentionat CookieDog

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Unde am zis de cookie?!

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Cum RAY a fost cu tine, nu contest, asa o fi, si nu e bine ca a fost asa situatia, ar trebui intelegere generala.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Credeam ca la tine se refera cu "Ideea e ca diabeticul mare fan de "Cocâ-Cola", are o problema cu cam toata lumea care lui ii inspira deceptii".

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

La cine te refereai?